Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

КОМПЛЕТНО НОВИОТ HIGHLANDER HYBRID.

МНОГУ ПРОСТОР, МОЌНИ ПЕРФОРМАНСИ И НИСКА ЕМИСИЈА НА ШТЕТНИ ГАСОВИ.

Ви го претставуваме комплетно новиот Highlander. Стилски и простран, овој софистициран СУВ со 7 седишта е придвижуван од најновата хибридна технологија како и интелигентниот погон на сите 4 тркала (AWD-i). Покрај удобното возење, Highlander ќе ви овозможи моќ и ефикасност како и максимална флексибилност во најактивниот начин на живеење.

 

 

СТИЛ И ПРОСТОР ЗА СЕКОЈА ПРИГОДА

Со својата моќна надворешност и впечатливи 20-инчни алуминиумски тркала, Highlander го комбинира софистицираниот изглед на урбан теренец со робусната привлечност на теренско возило.

Како вистинско возило со 7 седишта Highlander нуди доволен простор за сместување во третиот ред, со лесен пристап за двајца возрасни. Задната врата со сензор за отварање со помош на движење на ногата овозможува пристап до големиот багажен простор од 658 литри – кој може да се зголеми до 1909 литри – обезбедувајќи поголем простор кога и да имате потреба од тоа.

 

БАЛАНС ПОМЕЃУ МОЌ И НИСКА ЕМИСИЈА НА ШТЕТНИ ГАСОВИ.

Со нашата хибридна технологија од четврата генерација Highlander ќе ви овозможи да уживате во сите придобивки на овој голем теренец, притоа без да морате да направите компромис помеѓу ефикасноста и емисијата на штетни гасови.

2.5- литарски хибриден мотор (Hybrid Dynamic Force) и моќност од 244 коњски сили , Highlander ќе ви понуди водечка во класата рамнотежа помеѓу моќноста и ефикасноста, со многу ниска емисија на CO2 (146g/km), како и потрошувачка на гориво (6.6 l/100 km).

 

КОМФОРТ БЕЗ КОМПРОМИС И БОГАТА ОПРЕМЕНОСТ.

Тивко и софистицирано возење во луксузна внатрешност изработена од високо квалитетни материјали кои се меки на допир, како и богати нивоа на опрема.

Внатрешноста вклучува вентилирани предни седишта, JBL аудио систем со 11 звучници како и 12,3-инчен мултимедијален екран осетлив на допир, кој вклучува навигација како и интеграција со паметен телефон преку Apple CarPlay ™ и Android Auto ™. За максимална безбедност, Highlander е опремен со најновиот безбедносен пакет- Toyota Safety Sense, заедно со head-up дисплеј како и дигитален внатрешен ретровизот*.

*Во зависност од одбраниот пакет на опрема.

Избор на боја

Опрема

АКТИВНА БЕЗБЕДНОСТ, ДИНАМИКА НА ВОЗЕЊЕ И СУСПЕНЗИЈА

 • TOYOTA SAFETY SENSE 2-втора генерација на систем за активна безбедност, која вклучува:
  1. Активен систем, за помош при избегнување на судир (PCS, Pre-Crash Safety) со Автоматска сопирачка за спречување на судир (AEB, Automatic Emergency Brake) и Препознавање на пешаци (дење и ноќе) и велосипедисти (дење). Со помош на радар и камера, системот ги следи патните услови пред автомобилот. При ризик за судир со автомобил или пешак: 1. го предупредува возачот звучно и визуелно 2. ја зајакнува силата на сопирање со цел скратувaње на патот на сопирање 3. при отсуство на реакција на возачот системот автоматски ја активира сопирачката во случај на опасност од судир.
  2. iACC- интелигентен адаптивен темпомат кој го одржува зададеното растојание зад возилото кое се следи, и сопира при намалвање на брината на истото. Системот функционира при брзина од 0-180 km/h
  3. LDA & LTA- Систем за предупредување при напуштање на коловозна лента со асистент кој го држи возилото во средината на коловозната лента и систем за следење на траекторијата на патната лента. Функционира при брзина 0-180km/h
  4. Асистент за автоматско вклучување/исклучување на долги и кратки светла (AHB, Automatic High Beam). Системот ги регистрира предните фарови од возилата кои доаѓаат од спротивен правец, како и задните светла на возилата кои ги следите и ги прилагодува светлата средни/долги во однос на ситуацијата. Работи на брзини од 40-180 km/h.
  5. Асистент за препознавање на сообраќајни знаци ( RSA- Road Sign Assist). Преку камерата системот ги препознава знаците за ограничување на брзината и забраната за претекнување и на проектира на инструмент таблата. При прекршување на дозволените ограничувања системот предупредува звучно и визуелно.
  6. Асистeнт при маневрирање на раскрсница ITA (Intersection Turn Assistance) Помош за избегнување на инцидент на раскрсница преку предупредување на возачот и автоматско сопирање во случај на преминување на пешак пред автомобилот.
  7. Систем за асистирање преку управувањето во опасни ситуации ESA (Еmergency Steering Assist) Преку зајакнување на силата на вртење на воланот помага при избегнување на пешак, велосипедист или паркиран автомобил со што се добива побрза реакција без компромис на стабилноста на автомобилот и негово задржување во лентата.
  8. Систем за препознавање на наближување на возила OVD (Oncoming Vehicle Detection) му помага на возачот за намалување на последиците при евенутален судир.
  9. Функција за автоматско намалување на брзината во свиок CSR (Curve Speed Reduction), ја намалува брзината на автомобилот при влегување во свиок и зголемување на брзината до претходно зададната брзина.
 • Систем за ограничување на максималната брзина преку команда на воланот (ASL) со меморија.
 • Антиблокирачки систем за сопирање, со електронско распределување на силата на сопирањето и помош при сопирањето (ABS + EBD + BA)
 • Систем за контрола на влечната сила (A-TRC active traction control). Со автоматско блокирање на погонските тркала кои пролизгуваат и прераспределување на вртежниот момент и регулирање на вртежите. (со копче за деактивација)
 • Систем за контрола на стабилноста на возилото (VSC). Во случај на активирање на воздушните перници дополнително ја активира сопирачката од повторен судир.
 • Систем за помош при тргнување на нагорнини (HAC). Автоматски го задржува возилото закочено 2 секунди преку активација на сопирачките на сите тркала.
 • Систем за контрола на стабилноста на приколка (TSC). Го следи движењето на приколката и кога ќе забележи опасност од дестабилизација и откачување на приколката автоматски ја прилагодува брзината на возилото со цел намалување на ризикот од откачување.
 • Електричен серво управувач, осетлив на брзина (EPS, Electric Power Steering)
 • Активни стоп светла, автоматски пулсирааат при ненадејно сопирање (EBS, Emergency Brake-Light Signal)
 • Индикатор за предупредување на намалување на притисок во пневматик (TPMS, Tyre Pressure Monioring System)
 • MacPherson независно потпирање со спирални пружини - напред,
 • Потпирање назад, независно потпирање со двојни носачи - мултилинк

ПАСИВНА БЕЗБЕДНОСТ И СИГУРНОСТ

 • eCall систем за SOS повик при опасност - во случај на отварање на воздушни перници автоматски јавува на бројот за итни случаи 112 испраќа локација. Може да се активира и рачно.
 • Каросерија и браници кои ја апсорбираат енергијата при судир и делумно помагаат при судир со пешак
 • Стандарден пакет од 7 воздушни перници, интегрирани во системот за пасивна безбедност:
  - 2 Фронтални, вoздушни перници за предните седишта со можност за исклучување на совозачкото перниче
  - 2 Странични, двокоморни, воздушни перничиња за предните седишта,
  - 2 Странични, воздушни перници тип "Завеси" на предните и задните седишта
  - 1 Воздушно перниче за колена, возач
 • Предупредување за непоставени ремени на седиштата
 • Предни седишта со систем за намалување на можноста за повреди при судар од назад
 • Isofix држачи кај надворешните задни седишта
 • Заштита за отварање од внатре на задните врати (child-lock)

EXECUTIVE

НАДВОРЕШНОСТ

 • 18" сиви полирани алуминиумски бандажи со гуми 235/65 R18
 • Привремено резервно тркало со алат за замена
 • Мултирефлекторни предни LED фарови со автоматско вклучување (сензор за светло) и функција "Folow me home"
 • Мануелно регулирање на висината на фаровите
 • LED автоматски дневни светла - при стартување на моторот (Daytime Running Lights)
 • LED задни стоп и позициони светла и централно стоп светло
 • Странични ретровизори во боја на каросеријата со вградени трепкачи, електрично регулирани со грејачи, автоматски преклопливи
 • Заден спојлер во боја на каросерија со вградено 3-то LED стоп светло
 • LED фарови за магла
 • Браници и рачки на вратите во боја на каросерија
 • Систем за следење на мртвиот агол со индикатор на страничните ретровизори (BSM, Blind Spot Monitor).
 • Надолжни кровни носачи во сребрена боја
 • Централна брава со далечинско управување
 • Предно акустично стакло
 • Автоматски бришачи со сензор за дожд и греење на метличките од бришачите и индикатор за ниско ниво на течност за бришачи
 • Систем за автоматско отклучување / заклучување со допирање на рачките на вратите и стартување на моторот со копче (Smart Entry & Start System) (2 клуча со чип)
 • Отворање на багажникот преку копче од кабината
 • Предна решетка во црна боја и сребрен орнамент
 • Затемнети задни стакла
 • Предни и задни вентилирачки дискови сопирачки
 • Систем за следење на пространството зад автомобилот при движење наназад заден со звучно предупредување и индикација во страничните ретровизори (RCTA, Rear Cross Traffic Alert).
 • Антена во форма на перка од ајкула

ВНАТРЕШНОСТ

 • 3-зонски автоматски клима уред со филтер за полен и филтер за чист воздух, со контроли на предните и задните седишта
 • Предни седишта со греење и електрично прилагодување на седиштето на возачот во 8 насоки и мануелно прилагодување на совозачкото седиште во 4 насоки
 • Електрични предни и задни прозори со автоматско отварање и систем за заштита од приклештување
 • Кожен мултифункционален волан со сиви штепови, и контроли за управување на аудио системот телефонот и патниот компјутер
 • Висинско и длабинско прилагодување на волан
 • Спортска инструментална табла со централен 7" TFT мулти-информационен дисплеј
 • Електрохроматски внатрешен ретровизор (автоматско затемнување)
 • Рачка од менувач обложена со кожа
 • Рачна сопирачка со електронска активација и деактивација
 • Потпирачи за раце на предните и задните врати
 • Автоматско заклучување на вратите при возење
 • Црн тапацир на седиштата од еко кожа, со џебови на задниот дел од наслонот на предните седишта
 • Потпирач за раце помеѓу предните седишта со подвижен капак и кутија за оставање на предмети
 • Подвижен потпирач за раце со 2 држачи за чаши меѓу двете задни седишта
 • 12V приклучок во предниот дел на автомобилот
 • Сив тапaцир на таванот со централно LED осветлување за вториот и третиод ред седишта
 • Штитници од сонце со вградени огледала и светло
 • Преклопиви седишта на вториот (60:40) и третиот ред
 • Рачно прилагодливи ролетни на задните врати за вториот ред седишта
 • Безжично полнење на мобилен телефон (само за уреди кои ја подржуваат Qi технологијата)
 • Заштитна ролетна за багажниот простор која може да се отстрани
 • Двостран под на багажникот (тепих/пластика)
 • Помошни рачки над предните и задните врати
 • Закачалки (2) за задните места
 • Амбиентално осветлување за нозете на предните седишта
 • Копчиња за управување на режимите AWD до рачката на менувачот
 • Остава со осветлување и заклучување
 • Простор за багаж под поклопецот на багажникот
 • Меки на допир материјали во долниот дел од интрументалната табла

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Toyota Touch® 2 Мултимедијален систем со управување од воланот и гласово распознавање
  - 8" дисплеј во боја чуствителен на допир со висока резолуција
  - Аудио систем со 6 звучници
  - DAB Радио со FM /AM тјунер
  - 3 USB (еден на предна конзола и 2 назад) и 1 Aux-in приклучок за мултимедија уреди *( iPod® и MP3 плеери)
  - Bluetooth® поврзаност со мобилен телефон, за репродукција на музика и автоматско преземање на телефонскиот именик
  - Читање на SMS и E-mail пораки. (функцијата не е компатибилна со сите мобилни апарати)
 • Смартфон интеграција со Android Auto и Apple CarPlay
 • Спортска инструментална табла со два округли инструменти, лоцирани симетрично од двете страни на 7" мулти-информационeн дисплеј
 • Задна камера во боја за помош при паркирање со визуализација на 8" дисплеј
 • Индикатор за избраниот режим на возење, индикатор за економично возење

LUXURY

(Дополнително над ниво EXECUTIVE))

НАДВОРЕШНОСТ

 • Bi LED предни проектирачки фарови
 • Систем за чистење на фаровите со прскалки под висок притисок, интегрирани во предниот браник
 • 20" сребрени бандажи од лесна легура со 15 краци и пневматици 235/55 R20
 • Долен дел од предниот и задниот браник во сребрена боја
 • Багажна врата со електрично отворање преку копче
 • Прилагодување на аголот на надворешните ретровизори при движење наназад
 • Надворешни ретровизори со меморија на позицијата
 • Осветлување на просторот околу вратите под ретровизорите
 • Интелигентни предни и задни паркинг сензори со функција за автоматско сопирање
 • Хромиран елемент на предната решетка
 • Предна решетка лакирана во црна боја
 • Хромирани кровни носачи

ВНАТРЕШНОСТ

 • Кожно поставување на седиштата во графито сива боја (LB10) или црна боја (LB20)
 • Предни седишта со електрично прилагодување - 8 насоки кај возачот и 4 насоки кај патникот
 • Команди за меморија на позицијата на седиштето на возачот (2 позиции)
 • Типки на воланот за промена на брзини
 • Предно акустично изолирано стакло со грејачи
 • Мултифункционален кожен волан со грејач
 • Греење на прскалките на бришачите
 • Декоративни лајсни со дрво дезен на централната конзола и вратите
 • Амбиентно светло на вратите во светлосина боја
 • Алуминиумски прагови на вратите со натпис HIGHLANDER

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Задна камера во боја за помош при паркирањето со приказ на 8" дисплеј со насоки за паркирање

LUXURY PREMIUM

(Дополнително над ниво LUXURY)

НАДВОРЕШНОСТ

 • 20" двобојни машински обработени алуминиумски тркала со 15краци и пневматици 235/55 R20
 • Транспарентен панорамски кров со електрично управување (лизгање и отварање) и внатрешна ролетна со заштита од приклештување
 • Panoramic View Monitor 360°: систем од 4 камери во боја, кои обезбедуваат 360° преглед од птичја перспектива на 8" дисплеј
 • Електрична врата за багажникот со сензор за отварање без допир (со нога, во присуство на клучот)

ВНАТРЕШНОСТ

 • Кожно поставување на внатрешноста од висококвалитетна перфорирана кожа со избор на 2 бои: 1) Црн (LA20) и 2) Графитно сив (LA10)
 • Вентилирани предни седишта со 3 степени на загревање и ладење
 • Грејачи на крајните надворешни седишта на вториот ред
 • 10.1" информационен дисплеј во боја на предното ветробранско стакло- Head Up Display
 • Дигитален внатрешен ретровизор со камера, монтирана високо под задниот спојлер од внатрешната страна на стаклото. Ретровизорот, работи како нормален електрохроматски ретровизор, но при активирање ја вклучува камерата, и на тој начин помага во видливоста при пренесување на товар. На дигиталниот ретровизор може да го прилагодите осветлувањето, бојата, зумирањето/одзумирањето.
 • Декоративни лајсни со карбонски дезен во горниот дел на интрументалната табла
 • LED освелување за патниците на вториот ред седишта

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • 12.3" мултимедијален дисплеј на допир во централната конзола со управување на аудио системот, навигацијата, функции и постави на автомобилот
 • Навигациски систем Toyota Touch and Go 2 со карти за Европа и гласово управување
 • Аудиосистем JBL от највисока класа со 11 звучници, специјално проектиран за новиот HIGHLANDER:
  - 10 звучници
  - Сабвуфер
  - 1200 W засилувач
 • Втора генерација на дигиталнен ретровизор со камера, монтирана високо под задниот спојлер од внатрешната страна на стаклото.

Спецификации


 

Технички карактеристики HYBRID
2.5 HYBRID AWD-iE-CVT
Погон   Hybrid AWD-i / пренос на сите тркала
Трансмисија Тип/ Менувач E-CVT
Работна зафатнина на моторот см3 2 487
Тип на вбризгување на гориво тип 16 V, DOHC, VVT-iE , VVT-i
Максимална моќност на хибридниот систем KS 248
Максимална моќност на моторот со внатрешно согорување к.с. при врт./мин 190 / 6 000
Максимална моќност на предниот електромотор KS 182
Максимална моќност на задниот електро мотор KS 55
Максимален вртежен момент на моторот со внатрешно согорување Nm при врт./мин 239 / 4 300 - 4 500
Максимален вртежен момент на предниот електромотор Nm при врт./мин 270 / 0-max
Максимален вртежен момент на заден електро мотор Nm при врт./мин 121/ 0-max
Максимална брзина km/h 180
Забрзување (0-100 km/h) s 8.3
Потрошувачка (комбиниран циклус)* WLTP l / 100 km 6.6-7.2
Потрошувачка (при ниски брзини)* WLTP l / 100 km 6.6-7.4
Потрошувачка (при средни брзини)* WLTP l / 100 km 5.8-6.5
Потрошувачка (при високи брзини)* WLTP l / 100 km 5.8-6.4
Потрошувачка (при многу високи брзини)* WLTP l / 100 km 7.7-8.2
Капацитет на резервоар за гориво литри 65
CO2 емисија (комбиниран циклус)* WLTP g/km 149-163
CO2 емисија (ниски брзини)* WLTP g/km 150-168
CO2 емисија (при средни брзини)* WLTP g/km 131-147
CO2 емисија (при високи брзини)* WLTP g/km 131-144
CO2 емисија (при многу високи брзини)* WLTP g/km 173-185
Еколошка норма   EURO 6 AР
Потпирање тип Предно тип MacPherson / Задно независна со двојни носачи
Должина / Ширина / Висина mm 4 966 / 1 930 / 1 755
Меѓуоскино растојание mm 2850
Растојание од подлогата mm 202
Тежина на празно возило (мин. – макс.) kg 2 050 - 2 130
Максимално дозволена тежина на возило kg 4 720
Влечна сила (со сопирачки /без сопирачки) kg 2 000 / 700
Капацитет на багажен простор ** l 305 / 838 / 1 909

*Потрошувачката на гориво и вредностите за CO2 емисија се измерени на репрезентативно возило во контролирана средина во согласност со барањата на новата WLTP Европската директива ЕЗ 2017/1151 и соодветните дополнувања и корекции. Вкупната потрошувачка на гориво и CO2 емисиите на секое одделно возило со соодветна конфигурација може да се пресметаат врз основа на содржаната дополнителна опрема. Потрошувачката на гориво и CO2 емисијата на вашиот автомобил може да се разликуваат од измерените или пресметаните вредности заради стилот на возење, како и други фактори (како што се условите на патот, сообраќајот, општата состојба на автомобилот, притисокот на гумите, товарот, бројот на патници, итн.) кои значително влијаат на потрошувачката на гориво и CO2 емисиите . За повеќе информации во врска со новата постапка за тестирање WLTP, посетете ја https://www.toyota-europe.com/world-of-toyota/feel/en Environment/worldwide-harmonized-light.

** До таванот, при конфигурација со исправени 7 / 5 / 2 седишта

 

Закажи тест возење

Моите лични податоци ги доставувам по сопствена волја и согласен сум ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје да ги обработува и споделува согласно Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје со цел праќање на персонализирани понуди, реклами и покани.

Се согласувам со Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје. Запознаен сум дека во секое време, бесплатно и со користење на едноставни средства, имам право да барам пристап, дополнување, измена, бришење или запирање на обработката на моите податоци.

Податоците кои ги наведувам во овој доумент се точни и вистинити и ја преземам целата одговорност за нивната точност и веродостојност.

Ги прифаќам горенаведените услови.
Брзи Врски
Финансирање
Тест возење