Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

Побарајте видео презентација тука!

Избор на боја

Опрема

COMFORT

УПРАВУВАЊЕ, ПОТПИРАЊЕ,АКТИВНА БЕЗБЕДНОСТ И ДИНАМИКА НА ВОЗЕЊЕ 

 • Постојан погон на сите тркала Full Time 4WD со избор на 2 режима: H4 и L4:
 • Блокада на централен диференцијал (50:50) - во движење со копче
 • Централен диференциал тип TORSEN® со ограничено  пролизгување (LSD, Limited Slip Differential)
 • GA-F платформа за 50% по-голема крутост на шасијата и зголемена со 30% комбинирана крутост на шасијата и каросеријата
 • 8-степена автоматска трансмисија со интелегенција (AI) за по-добри перформанси и намалена потрошувачка на гориво
 • Системи за контрола на динамичното однесување на возилото (VSC, Vehicle Stability Control))
 • Систем Crawl Control (Ползење) - офроуд автономен систем, кој помага при упраување на лош терен, при искачување или спуштање на стрмен терен, при преоѓање на река или при извлекување на возилото од длабоки бразди
 • Антиблокирачки систем на сопирачките и асистент (ABS + BA)
 • Систем за активна контрола на пролизгувањето на четирите тркала (TRC / A-TRC, Active Traction Control) со автоматско блокирање на тркалата кои пролизгуваат, автоматска прераспределба на вртежниот момент и електронска регулација на вртежите на моторот.
 • DAC - Систем за подпомагање на спуштање по стрмен терен
 • Систем за следење на притисок вогумите
 • Систем за контрола на стабилноста на приколката (TSC, Trailer Sway Control)
 • Електрична асистенција на воланот (EPS) со променлива сила во зависност од брзината
 • Конструкција на носечките рамења со предна независна суспензија со двојни носачи и задно 4-зонска суспензија со крут заден мост


ПАСИВНА БЕЗБЕДНОСТ И СИГУРНОСТ

 • Конструкција и браници, кои ја абсорбираат енергијата при удар и влијаат на безбедноста на пешаците
 • Преден браник од повеќе секции и елементи ( при штета не се менува целиот )
 • Интегрирани во вратите појачувања кои штитат при страничен удар
 • Воздушни перничиња, интегрирани во системот за пасивна безбедност:
  • Фронтални двoстепени воздушни перничиња за возачот и патникот
 • Фронтални воздушни перничиња за колената на возачот и патникот
 • Предни, сигурносни, во три точки појаси со автоматско затегнување, контрола на затегањето и регулирање по височина
 • Сигурносни појаси за втор ред седишта (3 појаси) и трет ред седишта (2 појаси)
 • Сензори за присутност на патниците на седишта
 • Звучен и визуелен сигнал за непоставени сигурносни појаси
 • Isofix систем за детски седишта
 • Вграден имобилајзер
 • Система за надгледување на сообраќајот (PCS, Pre-collision system) и Камера за пратење на возачот (DMC, Driver Monitor Camera)
 • Систем за итно сопирање при управување во случај на немање активност од страна на возачот (кога на возачот му е слошено и возилото е оставено надвор од контрола) (EDSS)
 • E-call система за итно повикување
 • Адаптивен, динамичен круз контрол за одржување на константна брзина и контролирано растојание до предходното возило (DRCC, Dynamic Radar Cruise Control)
 • Електрична рачна сопирачка (EPB)
 • Систем за следење на мртвиот агол (BSM, Blind Spot Monitor) + автоматско вклучување на светла при опасност (FHL, Flashing Hazard Lights)
 • Систем за безопасно излегување од возилото (SEA)
 • Систем за следење на патните знаци (RSA)
 • Систем за следење траекторија на патната лента (LTA)

 

НАДВОРЕШНОСТ

 • 18” алуминиумски тркала со гуми димензии 265/65R18
 • Нормална димензија резервна гума, поставена под подот на возилото
 • LED рефлекторни предни фарови
 • LED предни и задни фарови за магла
 • LED автоматцки дневни светла
 • Автоматско регулиране на височината на предните фарове
 • Задни LED стоп светла
 • Функција “прати ме до дома” и предупредување за заборавени фарови
 • Асистент за автоматско преминување помеѓу долги и кратки светла (AHB, Automatic High Beam)
 • Странични огледала со вградени трепкачи, автоматско преклопување, со греачи и вградени сензори
 • Автоматски предни бришачи со сензор за дожд
 • Врата од багаж која се отвара нагоре со стакло кои исто се отвара нагоре
 • Автоматско заклучување на врати при движење (при стартување и поаѓање)
 • Предни и задни паркинг сензори со автоматско сопирање при доближување до објекти и возила
 • Надолжни шини на покривот за багаж
 • Систем за одмрзнување на задното стакло со тајмер за автоматско исклучување
 • Предни и задни странични стакла тонирани во зелено со UV заштита
 • Задно стакло, тонирано во зелено со UV заштита
 • Предно стакло, тонирано во зелено
 • Пакет за ладни услови: греење на предно стакло и одмрзнување на бришачите, греачи на дизните за миење на предното стакло, забрзано загревање на воздухот во кабината, забрзано загревање на моторот
 • Предупредување за нивото на течноста за миење на предното стакло
 • Заден спојлер
 • Калници

 

ВНАТРЕШНОСТ- КОМФОРТ

 • Клима уред со рачна контрола
 • Електрични предни и задни прозори (автоматски - со една команда) со систем за блокада при пречка
 • Волан од уретан со три краци со вградено управување на аудиосистем, телефон, Cruise Control, информативен дисплеј, регулиран по висина и длабочина (телескопски).
 • Рачка од менувач – PVC
 • Интелегентно дигитално отклучување/заклучување (Smart Digital key) со можност за споделување со други корисници. Вклучена 1-годишна претплата.
 • Систем за лесен достап до возилото: автоматско отклучување / заклучување преку допир на кваките на предните врати  и врата на багажникот )
 • Стартување и сопирање на моторот со копче
 • Тапацир од текстил на седиштата
 • Визири со вградени огледала и осветлување
 • Интегриран систем за внатрешно осветлување на плафонот, копчето за стартување, рачките на вратите
 • Рачно подесување на предното седиште на возачот во 6 насоки
 • Рачно подесување на предното седиште на совозачот во 4 насоки
 • 7-места конфигурација со 2 седишта напред, 3 седишта на вториот ред и 2 седишта на третиот ред
 • Систем за лесна достапност до местата на третиот ред - преку движење напред на вториот ред седишта и навалување напред на наслоните (60:40)
 • Движење по должина напред и назад на вториот ред задни седишта
 • Конфигурација на рамен под на трети ред седишта (50:50)
 • Фиока со осветлување
 • Простор за чаши - 4 напред, 4 на заден ред седишта
 • Излез AC 220V/100W

 

АУДИО, КОМУНИКАЦИЈА И ИНФОРМАЦИЈА

 • Мултимедиски систем Toyota Touch 3 со 9” дисплеј
 • Задна камера за помош при паркирањето со визуелен приказ на 9” дисплеј
 • Аудиосистем со 6 звучници
 • Радио со FM / AM тјунер и DAB
 • USB излез
 • 2 USB тип С –напред и 2 USB тип С на задните седишта
 • Безжична Смартфон интеграција со Android Auto/Apple CarPlay
 • 7 ” TFT мултиинформационен дигитален дисплеј во инструмент таблата

 

EXECUTIVE

Дополнително повеќе од COMFORT

УПРАВУВАЊЕ, ПОТПИРАЊЕ,АКТИВНА БЕЗБЕДНОСТ И ДИНАМИКА НА ВОЗЕЊЕ

 • Multi-Terrain Select (MTS) со автоматски избор на режим AUTO : офроуд систем за избор на терен во режим спор пренос (L4) и режим брз пренос (H4). Системот интелигентно управува при различни услови како лизгав терен, движење по нагорнина/надолнина.  Системата дозволува избор помеѓу  различни офроуд  терени: 1) Макадам 2)  Кал 3) Песок 4)  Длабок снег
 • Електрично блокирање на задниот диференцијал

 

ВНАТРЕШНОСТ - КОМФОРТ И ЛУКСУС

 • 2-зонски автоматски клима уред со независна контрола за возачот и патникот до него
 • Клима систем за вториот ред седишта
 • Електрохроматично огледало за гледање наназад (автоматско затемнување)
 • Електрично регулирање на воланот според висина и длабочина, без заклучување
 • Кожен тапацир на рачката од менувач
 • Врата на багажникот со електрично отварање и затварање
 • Вентилација на предните седишта
 • Греење на предните седишта со 3 нивоа на интензитет
 • Електрично подесување на седиште на возачот во 8 насоки и мануелно подесување на предното седиште на совозачот во 4 насоки
 • Тапацир на седиштата од синтетичка кожа
 • Греење на кожен волан

 

НАДВОРЕШНОСТ

 • 18" алуминиумски бандажи со гуми со димензија 265/65R18
 • Надворешни странични ретровизори, автоматско управување, преклопливи,со меморија на позицијата, вградени светла, систем за следење на мртвата точка и камери
 • Предни и задни паркинг сензори со автоматско сопирање во близина на објект, пешаци и автомобили
 • Панорамски систем 360° за мониторинг при паркирање(PVM)
 • Multi-Terrain Monitor (MTM) со подобрен приказ и можност за увид на точната позиција на тркалата
 • Систем за миење на камерата при движење наназад
 • LED светло диодни фарови со проекторни леќи (кратки и долги светла)
 • Прскалки за перење на предните фарови
 • Адаптивни долги светла, затемнување на светлината при приближување/разминување со други возила (AHS, Adaptive High beam System)
 • Затемнети странични стакла на задните врати и задно стакло (темно сиво)

 

АУДИО, КОМУНИКАЦИЈА И ИНФОРМАЦИЈА

 • Мултимедиа систем Toyota Smart Connect + (MM21) со 12,3” сензорен дисплеј
 • Вградена навигација со 4-годишена безплатна претплата/ план за облак услуги
 • Аудиосистем со 10 звучници
 • 3“ TFT дигитален дисплеј во инструмент таблата
 • HDMI влез
 • Безжично полнење за мобилен телефон

 

ПАСИВНА БЕЗОПАСНОСТ И СИГУРНОСТ

 • Сензор за раце на воланот (Steering Touch Sensor)
 • Асистенција за промена на патната лента со активирање на трепкачите (LCA)
 • Предупредување за попречен сообраќај пред автомобилот (FCTA)

 

LUXURY

Дополнително над ниво EXECUTIVE:

ВНАТРЕШНОСТ - КОМФОРТ И ЛУКС

 • Кожен тапацир на ентериерот
 • Електрично подесување на седиште на возачот во 8 насоки со меморија, електрично подесување на предното седиште на совозачот во 4 насоки
 • Лумбална потпора на седиштето на возачот
 • Греење на двете крајни места на втор ред седишта со три степени на подесување
 • Вентилација на двете крајни места на вториот ред седишта
 • Head-Up дисплеј (HUD), проектирачко инфо на предното стакло
 • Дигитално внатрешно огледало за гледање наназад
 • Kick сензор за отварање / затварање на багажна врата без контакт

 

НАДВОРЕШНОСТ

 • 20” алуминиумски бандажи со гуми 265/60R20 Панорамски стаклен покрив

 

АУДИО, КОМУНИКАЦИЈА И ИНФОРМАЦИЈА

 • Aудиосистем JBL® со 14 звучници

 

ПОГОН, СУСПЕНЗИЈА, АКТИВНА БЕЗБЕДНОСТ И ДИНАМИКА НА УПРАВУВАЊЕ  

 •  Ослободување на лостот за стабилизација(балансштангла) (SDM,  Stabiliser Disconnection Mechanism ) – команда за промена на конекцијата на лостот за стабилизација со што се зголемува одот на суспензијата и проодливоста на терен 

Спецификации

ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕРИСТИКИ ДИЗЕЛСКИ МОТОР D-4D
2.8 D-4D
204 к.с. 8 AUT
Тип на погон   Перманентен погон на 4-те тркала Full Time 4WD со   централен LSD диференцијал тип TORSEN® со  блокада
Работна зафатнина см3 2755
Разводен систем на управување со горивото тип 16V DOHC- ланец, директно вбризгување,  турбо, common rail
Максимална моќност к.с. при врт./мин 204 / 3400
Максимален вртежен момент Нм при врт./мин 500 / 1600-2400
Трансмисија Тип и број на брзини Автоматска 8-степена
Максимална брзина км / ч 175
Капацитет на влечење (приколка без сопирачки/без сопирачки) кг 3000 / 750

* Преостанатите технички податоци ќе бидат споделени после хомологацијата на возилото.

 

Закажи тест возење

Моите лични податоци ги доставувам по сопствена волја и согласен сум ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје да ги обработува и споделува согласно Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје со цел праќање на персонализирани понуди, реклами и покани.

Се согласувам со Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје. Запознаен сум дека во секое време, бесплатно и со користење на едноставни средства, имам право да барам пристап, дополнување, измена, бришење или запирање на обработката на моите податоци.

Податоците кои ги наведувам во овој доумент се точни и вистинити и ја преземам целата одговорност за нивната точност и веродостојност.

Ги прифаќам горенаведените услови.
Брзи Врски
Финансирање
Тест возење