Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

Побарајте видео презентација тука!

Избор на боја

Опрема

COMFORT

 • (ABS) систем за спречување на блокада на сопирачки електронска распределба на силата на сопирање (EBD) и зајакнување на сопирањето (BA)
 • Vehicle Stability Control (VSC) систем за стабилност при управување
 • Hill Assist Control (НАС) систем за помош при старт на нагорнини
 • 3-крак волан
 • Обоени рачки во боја на каросерија
 • Обоени куќишта на надворешните електрични ретровизори во боја на каросеријата со грејачи
 • Рачно прилагодување на затемнувањето на внатрешниот ретровизор
 • Предни и задни прозори со електрично отворање/затворање со заштита од приклештување
 • Мануелно прилагодување на предни фарови
 • Далечинско централно заклучување
 • Макферсон потпирање на предна оска
 • Мултилинк потпирање на задна осовина со двојни виљушки 
 • 15" челични бандаши со пневматици 195/65R15
 • Резервно тркало 125/70d17 (или кит за продупчен пневматик, зависно од спецификацијата)
 • Електронска паркирна (рачна) сопирачка
 • Заден спојлер во боја на каросерија
 • Преден браник во боја на каросерија
 • Црна украсна решетка на ладилникот во предниот браник
 • Заден браник во боја на каросерија
 • Отворање на вратата од багажникот преку копче
 • Осветлена затворена преграда за ракавици
 • Светло во багажник
 • LED предни дневни светла со автоматско вклучување на долги светла (AHB)
 • LED DRL дневни светла
 • Задни фарови во комбинација со LED
 • Follow me home предни светла за осветлување при заклучување/отклучување
 • Soft touch мек материјал на горниот дел од предните врати
 • Soft touch мек материјал на горниот дел од инструмент таблата
 • Потпирач за раце напред обложени во текстил во црна боја
 • Зелено тонирани стакла
 • Прилагодување на брзина на интервалите на бришачите
 • Мануелен клима уред со ECO режим
 • Црни отвори за вентилација
 • Висинско прилагодување на возачко седиште
 • Преклопување на наслон од задни седишта 60:40
 • 7 SRS безбедносни воздушни перничиња
 • Команди за темпомат и аудио систем на воланот
 • Антена на кровот во облик на перка од ајкула
 • 12 V приклучок во предна конзола
 • Стартување на моторот со клуч
 • 8" Мултимедијален систем Toyota Touch осетлив на допир со смартфон интеграција, 4 звучници радио,  Bluetooth, USB & AUX конектори
 • Задна камера за помош при паркирање со визуелизација на 8" дисплеј

Опрема достапна само кај Хибрид

 • Ниска позиција на подот на багажникот (само кај 1.8 Хибрид)
 • Лизгачки капак на централниот потпирач за раце напред (само кај 1.8 Хибрид)
 • Двозонски автоматски клима уред со ECO функција (само кај 1.8 Хибрид)
 • Стартување на моторот преку копче (само кај 1.8 Хибрид)
 • LTA систем за одржување на возилото во средина на сообраќајна лента (рацете на возачот мора да се постојано на воланот). Ако линиите не се видливи, LTA го детектира работ на патот и ја следи патеката на возилото (само кај 1.8 Хибрид)
 • Компресорски сет за поправка на продупчен пневматик
 • Двоен под со две нивоа на поставување со двострана подлога (само кај Touring Sports)
 • 12 V приклучок во багажникот (само кај Touring Sports)

EXECUTIVE 

Надградено на нивото на опрема COMFORT:

 • 3-крак волан обложен во кожа
 • Предни светла за магла
 • Рачно прилагодување на висината на возачкото и совозачкото седиште
 • Електрично прилагодување на лумбарна поддршка кај возач
 • Отвори за вентилација со хромирани декорации
 • Рачка за менувач обложена со кожа
 • Електрохромен внатрешен ретровизор за намалување на одблесок од фарови
 • Осветлен штитник за сонце кај возачот и совозачот
 • Ел. подигачи на страничните стакла со автоматско кревање и спуштање
 • Двозонски автоматски клима уред со ECO функција 
 • 8“ мултимедија екран чувствителен на допир (без CD плеер)
 • Задна камера за возење наназад со линии за наведување
 • Грејачи на предни седишта
 • Џеб на задната страна од возачко седиште
 • Лизгачки капак на централниот потпирач за раце напред (не е достапно кај 1.2 М/Т)
 • 16" бандаши од лесна легура (5 двојни краци)
 • 7” мулти-инфо дисплеј во инструмент табла (само кај 1.8 Hybrid hatchback)
 • Резервно тркало 125/70d17, или кит за продупчен пневматик, зависно од спецификацијата
 • Задни вентилациски отвори (само кај Touring Sports)
 • Индивидуални светла за патниците назад (само кај Touring Sports)

GR Sport

Надградено на нивото на опрема Executive:

 • GR Sport амблем на вратата на багажникот
 • 17" машински полирани бандаши од лесна легура (10 краци) со пневматици 225/45R17
 • Црвени контури на капачињата од бандашите
 • Затемнети задни стакла
 • Странични лајсни во пијано лак и долна решетка во темен хром
 • Спортски седишта (страничен дел и потпирач за глава обложени со еко кожа)
 • Волан обложен со перфорирана кожа и црвен шев
 • GR Sport брендирани прагови на вратите 
 • Заден браник со хромирани инсерти
 • Внатрешна лајсна на предните врати во пијано лак

 

Спецификации

Технички карактеристики 1.8 HSD
122 h. p. ./e-CVT
Зафатнина на мотор (cmᶾ) 1798
Вкупна системска моќ кај хибридот (DIN hp) 122
Максимална моќ на бензинскиот мотор (hp/rpm) 98/5200
Максимален вртежен момент кај електричниот мотор (hp/rpm) 163
Максимален вртежен момент (Nm/rpm) бензиснки 142/3600
Пренос e-CVT
Stop/start систем да
Максимална брзина (km/h) 180
Забрзување (0-100 km/h) 10.9/11.1*
Комбинирана потрошувачка (l/100 km) 4.5/5.0*
Комбинирана емисија на CO2 WLTP 102/113**
Резервоар на гориво (l) 43
Euro норма Euro 6 DG

**Податоците заCOемисија варираат зависно од опременоста на возилото.

 

Закажи тест возење

Моите лични податоци ги доставувам по сопствена волја и согласен сум ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје да ги обработува и споделува согласно Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје со цел праќање на персонализирани понуди, реклами и покани.

Се согласувам со Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје. Запознаен сум дека во секое време, бесплатно и со користење на едноставни средства, имам право да барам пристап, дополнување, измена, бришење или запирање на обработката на моите податоци.

Податоците кои ги наведувам во овој доумент се точни и вистинити и ја преземам целата одговорност за нивната точност и веродостојност.

Ги прифаќам горенаведените услови.
Брзи Врски