Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

ОТКРИЈТЕ ЈА НОВАТА COROLLA CROSS

ГОЛЕМ ПОЗДРАВ ДО СРЕЌНИТЕ СЕМЕЈСТВА

Поздравете ја првата SUV Corolla од ваков вид, стилската Corolla Cross Hybrid.

Комбинирајќи ја практичноста на просторот и високата позиција на седиштата на SUV од една страна, со нашите авангардни хибридни и безбедносни технологии од друга страна, Corolla Cross им дава на семејствата сè што им е потребно во секојдневниот живот.

Дали сте подготвени за вистински семеен автомобил во вашиот живот? Тогаш ова е патување за кое вреди да се чека.

Избор на боја

Опрема

Возете среќни

Најпродаваниот модел во светот го издигнавме на уште поголеми височини. Цврст и софистициран, со високо позиционирана каросерија, Corolla Cross обезбедува беспрекорна практичност и импресивен изглед и чувството на вистински SUV. Одличен простор за патниците на задната клупа, како и простор за главата и нозете кои гарантираат лесен пристап и удобност, а пространиот багажник и преклопливото седиште ја нудат посакуваната флексибилност за справување со секојдневниот живот или бегство од рутината. Тука сите уживаат во патувањето.

Моќта на насмевките

Благодарение на нашата нова хибридна технологија од петтата генерација, Corolla Cross дава причина за насмевка на сите. Хибридниот погон со 2,0-литарски бензински мотор носи ненадмината комбинација на моќност и ниски емисии на CO2. И, благодарение на опционалниот, интелигентен погон на сите тркала, исто така, пружа смиреност и доверба во сите услови. Со подобрено забрзување, помала потрошувачка на гориво и без потреба од надворешно напојување, Corolla Cross Hybrid го прави секое патување на семејството забавно.

Функции кои гарантираат удобност за семејството

Без разлика дали сакате да патувате поради работа или да се спакувате за празниците, секогаш ќе бидете заштитени и поврзани во Corolla Cross. Со T-Mate безбедносните технологии и системите за помош на возачот што ви се на располагање, вклучувајќи го напредниот систем за предупредување за судир и системот Toyota Teammate Advanced Park, патувањата се стандардно побезбедни. И, благодарение на низата вградени системи за поврзување, од навигација во облак во реално време, преку 10,5-инчен сензорски екран со висока резолуција, до безжична интеграција на паметни телефони, дури и секојдневните работи прават да се чувствувате повторно забавно.

 

МНОГУ ПРИЧИНИ ДА ГИ САКАТЕ SUV МОДЕЛИТЕ

Нови перспективи

Благодарение на повисоката позиција на седење при патување и поголемиот клиренс, SUV моделите обезбедуваат ненадмината видливост во сите правци, удобност и самодоверба. Без разлика дали се движите низ град или патувате надвор од секојдневите патеки, на вашата дестинација ќе пристигнете смирени и без стрес.

Добредојде за практичноста

Дизајнот на SUV моделите, со повисока каросерија, обезбедува повеќе внатрешен простор од оној на конвенционалниот хечбек или седан. Заедно со повеќе простор за главата и нозете, нивните пространи багажници обично даваат можност за полесно уредување на сè што ви треба за патувањето, благодарение на висината на подот за товар и широкиот заден отвор.

Задоволство при возење

Динамични и одговорни на патот, модерните SUV обезбедуваат вистинска забава зад воланот. Често комбинирајќи ја хибридната технологија и погонот на сите тркала, SUV моделите на Toyota, како што е Corolla Cross, обезбедуваат изобилство од моќ и доверба во сите временски услови и на сите видови патувања.

EXECUTIVE

Внатрешност

 • TSS 3 - систем за активна безбедност Toyota Safety Sense
 • Адаптивен темпомат
 • PCS- систем за намалување на ризикот од судир
 • Систем за одржување на патната лента со функција на сопирање
 • Систем за распознавање на сообраќајни знаци
 • Стартување на моторот со копче
 • Кожен мултифункционален волан со греење
 • Грејачи на седиштата
 • Електрохроматски внатрешен ретровизор
 • Електрична рачна сопирачка
 • Систем за помош при тргнување на нагорнина
 • Држачи за чаши (2 напред и 4 назад)
 • Двозонски, автоматски клима уред, со независна контрола за возачот и совозачот
 • Спортски предни седишта
 • Делливи (60:40) задни седишта со функција на преклопување
 • Заден потпирач за раце
 • Мануелно прилагодување на аголот на потпирачите за грб на возачот и совозачот
 • Вертикално мануелно регулирање на седиштето на возачот
 • Ел. лумбална поддршка на возачко и совозачко седиште
 • Џеб за складирање на задната страна на возачкото седиште

Надворешност

 • 17“ алуминиумски тркала со димензија 215/60r17
 • Резервна гума T155/70D17 (Без резервна гума за 4WD)
 • Сензор за дожд
 • LED светла
 • Камера за помош при паркирање
 • Предни светла за магла
 • Предни и задни штитници од кал
 • Дневни светла
 • Електрични и преклопиви надворешни ретровизори во боја на каросерија со вградени трепкачи и греење
 • Антена тип перка на ајкула

Аудио, комуникации и информации

 • Мултимедијален систем Toyota Touch® 2 со 10.5” екран на допир во боја со 6 звучници
 • Мулти-информационен дигитален 12.3” дисплеј во инструменталната табла

EXECUTIVE PLUS

Дополнителна опрема над нивото EXECUTIVE

Внатрешност

 • Амбиентално осветлување
 • Систем за автоматско отклучување/заклучување на вратите и стартување на моторот со копче
 • Безжично полнење на мобилен телефон

Надворешност

 • 18“ алуминиумски тркала со димензија 225/50r18
 • LED долги и средни светла и трепкачи
 • Предни и задни интелигентни паркинг сензори со опција за автономно сопирање при појава на препреки
 • Систем за следење на мртвата точка со индикација во страничните огледала
 • Затемнети задни прозори
 • Надолжни шини на покривот

LUXURY

(Дополнителна опрема над ниво EXECUTIVE PLUS)

Надворешност

 • Панорамски кров
 • Кожни седишта
 • Ел. регулирање на седиштето на возачот хоризонтално и мануелно регулирање на седиштето на совозачот
 • Ел. регулирање на аголот на потпирачите за грб на возачкото седиште и мануелно прилагодување на совозачкото седиште
 • Вертикално ел. регулирање на седиштето на возачот во 4 позиции

Спецификации

 

ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕРИСТИКИ Hybrid | 1.8L HEV Hybrid | 2.0L HEV Hybrid | 2.0L HEV
2WD l e-CVT | 140 к.с. 2WD l e-CVT | 197 к.с. 4WD l e-CVT | 197 к.с.
Број на цилиндри на моторот   4 4 4
Зафатнина на мотор (см3) 1798 1987 1987
Од на клипот (мм/мм) 80.5 x 88.3 80.5 x 97.5 80.5 x 97.5
Степен на компресија   13:1 14:1 14:1
Макс. моќност на хибридниот систем (к.с.) 140 197 197
Макс. вртежен момент на бензинскиот мотор Nm/об.мин. 142/3600-3600 190/4400-5200 190/4400-5200
Макс. моќност на бензинскиот мотор (к.с.) 98 152 152
Макс. моќност на заден електромотор (к.с.)   - 41
Трансмисија   e-CVT e-CVT e-CVT
Максимална брзина (км/ч) 170 180 180
Забрзување од 0 до 100 км/ч (секунди) 10 7.6 7.5
Потрошувачка - комбинирана (л/100км) 4.9 5 5.3
Емисии на CO2 комбиниран циклус (г/100км) 112 113 119
Еколошка норма   EURO 6 AP EURO 6 AP EURO 6 AP
Обем на резервоарот (литри) 43 43 43
Тежина на празен автомобил (кг) 1405-1465 1435-1465 1505-1550
Максимално дозволена тежина на приколка со сопирачки (кг) 750 750 750
Должина на автомобилот (мм) 4460 4460 4460
Широчина на автомобилот (мм) 1825 1825 1825
Височина на автомобилот (мм) 1620 1620 1620
Меѓуоскино растојание (мм) 2640 2640 2640
Багажен простор (л) 473 433 390

Галерија

Закажи тест возење

Моите лични податоци ги доставувам по сопствена волја и согласен сум ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје да ги обработува и споделува согласно Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје со цел праќање на персонализирани понуди, реклами и покани.

Се согласувам со Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје. Запознаен сум дека во секое време, бесплатно и со користење на едноставни средства, имам право да барам пристап, дополнување, измена, бришење или запирање на обработката на моите податоци.

Податоците кои ги наведувам во овој доумент се точни и вистинити и ја преземам целата одговорност за нивната точност и веродостојност.

Ги прифаќам горенаведените услови.
Брзи Врски
Финансирање
Тест возење