Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

Побарајте видео презентација тука!

Избор на боја

Опрема

COMFORT

Мултимедијален систем  Toyota Touch 2 со 8” сензорски дисплеј и смартфон интеграција од ниво Comfort

 ЕКСТЕРИЕР

 • Систем против блокирање на тркалата со електронска распределба на силата на сопирањето и помош при сопирањето (ABS+EBD+BA)
 • Помош при поаѓање на нагорнина (HAC)
 • Систем  за контрола  на динамичката стабилност (VSC
 • Систем за предупредување за низок притисок во пневматицит
 • Централно заклучување на вратата со далечински управувач
 • Греење на задното стакло
 • Електрични странични ретровизори со функција на греење
 • Вградени трепкачи во страничните ретровизори
 • Предни и задни диск сопирачки (предни - вентилирани)
 • LED дневни светла, LED задни светла
 • Стоп светлата кои сигнализираат ненадејно запирање
 • Автоматски халогени фарови  со функција „Испраќање  до дома“
 • Антена тип „перка на ајкула“
 • Долна решетка на ладилникот во црна боја
 • 16” челични тркала со пневматици 205/55R16


ЕНТЕРИЕР – УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Двостепени воздушни перничиња за возачот и совозачот (со можност за исклучување на второто)
 • Воздушно перниче за колената на возачот
 • Странични воздушни перничиња за предните седишта
 • Странични воздушни завеси  за предните и задните седишта
 • Пиротехнички појаси со автоматски предзатегнувачи, контрола на затегнатоста и прилагодување на висината (за предните седишта)
 • Појаси со три точки за задните седишта
 • Предните седишта кои го  намалуваат степенот на повреди при ненадеен удар
 • Isofix систем за прицврстување на детски седишта
 • Клима уред
 • Потпирачи за глава што се прилагодуваат во висина на сите седишта
 • Предни и задни електрични прозорци
 • Кожен волан прилагодлив по висина и длабочина (телескопски) со електрично серво
 • Интелигентен прилагодлив темпомат
 • Делива (60:40) и преклопен потпирач за грб на задното седиште
 • Оригинални текстилни патосници
 • Имобилизатор
 • 12V излез  на централната конзола

ЕНТЕРИЕР – УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Мултимедијален систем  Toyota Touch 2 со 8” сензорски дисплеј и 6 звучници
 • Смартфон интеграција  со Android Auto и Apple CarPlay DAB (Digital Audio Broadcast) – дигитално радио Bluetooth® поврзување со мобилни телефони за разговор „слободни раце“
 • НОВО MC’23: Камера за паркирање назад
 • 7“ TFT мултиинформациски дисплеј
 • Контрола на аудио системот од воланот
 • Еден USB влез  на централната конзола 
 • AVAS - акустичен систем за звучно предупредување на пешаците при бавно движење  (само за хибридни  автомобили)
 • Индикатор за времето поминато во електричен режим (само за хибридни  автомобили)

 

EXECUTIVE

Дополнителна опрема  над ниво BUSINESS

ЕКСТЕРИЕР

 • НОВО MC’23: MM21
 • 7“ TFT мултиинформациски дисплеј
 • Мултимедијален систем Toyota Touch 2 со 8” сензорски дисплеј и 6 звучници
 • Камера за помош при паркирање назад
 • Смартфон интеграција со Android Auto и Apple CarPlay
 • DAB (Digital Audio Broadcast) – дигитално радио
 • Bluetooth® поврзување со мобилни телефони за разговор „слободни раце“
 • Контрола на аудио системот од воланот
 • Еден USB влез на централната конзола
 • Антена тип „перка на ајкула“ во боја на каросеријата
 • AVAS - акустичен систем за звучно предупредување на пешаците при бавно движење
 • Индикатор за времето поминато во електричен режим

EXECUTIVE PLUS
Дополнителна опрема  над ниво EXECUTIVE

 • НОВО MC’23 Безжично полнење на смартфон
 • Предни и задни интелигентни сензори за паркирање со можност за автономно сопирање во случај на пречки
 • LED КОМБИНИРАНИ ЗАДНИ СВЕТЛА
 • ЗАТЕМНЕТИ ЗАДНИ СТАКЛА
 • СИСТЕМ ЗА БЕЗКОНТАКТНО ОТКЛУЧУВАЊЕ И СТАРТУВАЊЕ НА АВТОМОБИЛОТ - SMART ENTRY & START
 • АВТОМАТСКО ПРЕКЛОПУВАЊЕ НА СТРАНИЧНИТЕ РЕТРОВИЗОРИ
 • B-LED ПРЕДНИ СВЕТЛА И LED ТРЕПКАЧИ НА АВТОМОБИЛОТ
 • LED ОСНОВНИ СВЕТЛА - ДНЕВНИ СВЕТЛА
 • 17” АЛУМИНИУМСКИ ТРКАЛА И ПНЕВМАТИЦИ 225/45 R17 

GR SPORT

Дополнителна опрема над ниво EXECUTIVE PLUS:

ЕКСТЕРИЕР

 • 18" алуминиумски тркала со машински полирани површини ( 10 краци  и пневматици 225/40r18) и централен украс брендиран со GR Sport
 • Преден браник и украси, горната и долната решетка и ретровизорите во црн пијано лак
 • Автоматско преклопување на  страничините ретровизори
 • LED фарови со двојни светла и предни индикатори
 • Заден спојлер
 • GR Sport амблем
 • Затемнети задни стакла
 • НОВО MC'23: Предни и задни интелигентни сензори за паркирање со опција за автономно сопирање во случај на пречки
 • Систем за следење на сообраќајот зад возилото при возење наназад
 • Систем за следење на мртвата точка со издикација  во страничните ретровизори

ЕНТЕРИЕР – УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • GR SPORT брендирани прагови
 • Црвени шевови на воланот
 • Волан со греење
 • Текстилни седишта во сива боја и странични потпирачи со кожен ефект и украси во сатен хром
 • Предни спортски седишта со џебови назад
 • Подесување на висината на предните седишта (само за GR Sport, за други само за возачкото седиште)

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Безжично полнење  на смартфон
 • Информационен дисплеј на предното ветробранско стакло- Head-Up Display

 

LUXURY PLUS

Дополнителна опрема над ниво EXECUTIVE PLUS:

ЕКСТЕРИЕР

 • Систем кој го следи сообраќајот зад автомобилот (Rear CrossTraffic Alert)
 • 17” алуминиумски тркала и пневматици 225/45 R17 
 • Долна предна решетка во пијано лак
 • Хромирана лајсна во предниот браник
 • Хромирана рамка на страничните прозорци
 • Слој за изолација од бучава на шофершајбната
 • Систем за одмрзнување на бришачите

ЕНТЕРИЕР – УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Светло сино амбиентално осветлување
 • Предупредување за ниско ниво на течност за бришачите
 • Седишта комбинација од синтетичка кожа и текстил
 • Волан со греење
 • Задни седишта со греење
 • Безжично полнење на мобилен телефон

 АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Информациски дисплеј на челното стакло Head Up Display 
 • Систем за следење на мртвата точка (Blind Spot Monitor)

Спецификации

  БЕНЗИН БЕНЗИН HYBRID
Технички карактеристики  1. 5 TNGA M/T 1. 5 TNGA CVT 1.8 Hybrid e-CVT*
Зафатнина на мотор 1490 1490 1798
Од на клипот (mm/mm) 80,5х97.6 80,5х97.6 80,5х88,5
Степен на компресија 13.9:1 13.9:1 13,0:1
Максимална моќност (hp/rpm) 123/6600 123/6600 97/5200
Макс. вртлив момент (Hm при rpm) 150/4800 150/4800 142/3600
Макс. моќност на хибр. систем (к.с.) - - 140
Трансмисија 6 М/Т CVT e-CVT
Максимална брзина 190 190 180
Забрзување (0 - 100 km/h) 11,6 11,5 9.3
Потрошувачка - комбинирано (l/100km) 5.7-6.0 6.0-6.4 4.1
Емисија CO2 во комбиниран циклус (g/km) 128-136 135-144 93
Еколошка норма Euro 6 AG Euro 6 AG Euro 6 AG
Волумен на резервоарот (литри) 50 50 43
Макс. дозволена вкупна тежина (kg) 3075 3130 2585
Тежина на празно возило (кг) 1310-1425 1185-1380 1340-1385
Макс. дозволена тежина на приколка со сопирачки (kg) 1300 1300 750
Макс. дозволена тежина на приколка без сопирачки (kg) 450 450 450
Предно потпирање MacPherson MacPherson MacPherson
Задно потпирање Двојни носачи Двојни носачи Двојни носачи
Предни сопирачки Дискови, вентилирани Дискови, вентилирани Дискови, вентилирани
Задни сопирачки Дискови Дискови Дискови

Податоците за CO2 емисија варираат зависно од опременоста на возилото.
Потрошувачката на гориво и емисија на CO2 се мери во контролирана средина, во согласност со барањата на Европските закони публикувани од Европската комисија.
Вредностите на потрошувачката на гориво и емисијата на CО2 од вашето возило може да варираат во однос на горе презентираните.
Стилот на возење како и други фактори (како што се условите на патот, прометот на возила, состојбата на возилото, инсталираната опрема, товар, број на патници ....) играат улога во утврдување на портошувачката на гориво и емисијата на CO2.

 

Закажи тест возење

Моите лични податоци ги доставувам по сопствена волја и согласен сум ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје да ги обработува и споделува согласно Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје со цел праќање на персонализирани понуди, реклами и покани.

Се согласувам со Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје. Запознаен сум дека во секое време, бесплатно и со користење на едноставни средства, имам право да барам пристап, дополнување, измена, бришење или запирање на обработката на моите податоци.

Податоците кои ги наведувам во овој доумент се точни и вистинити и ја преземам целата одговорност за нивната точност и веродостојност.

Ги прифаќам горенаведените услови.
Брзи Врски
Финансирање
Тест возење