Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

ОТКРИЈТЕ ЈА ЦЕЛОСНО НОВАТА TOYOTA bZ4X

Иновативна, ефикасна и со динамичен SUV дизајн, електричната Toyota bZ4X има многу што да понуди. Со нејзината моќна и стилска појава и со способностите на погонот на сите тркала, Toyota bZ4X сигурно ќе Ве однесе онаму каде што сте тргнале. Уживајте во новото возно искуство со нашето иновативно електрично SUV. Возилото ќе се понуди во ценовен опсег од 50.990 Евра до 62.990 евра. 

 

ИЗВОНРЕДНИ ВОЗНИ ПЕРФОРМАНСИ

Со Toyota bZ4X, зад себе не оставате никакви емисии на издувни гасови при возењето. Импулсивна, таа ќе Ви понуди брзина и вртежен момент тогаш кога ќе Ви затреба. Благодарение на способностите на нејзиниот погон на сите тркала, Toyota bZ4X овозможува навистина беспрекорно возно искуство.

ОПРЕМЕНА ЗА СЕКОЕ ПАТУВАЊЕ

Опционалниот режим со погон на сите тркала ги подобрува перформансите и безбедноста, овозможувајќи Toyota bZ4X да се справи со секаков терен. Со овие способности, може да бидете убедени дека Toyota bZ4X сигурно ќе Ве однесе каде и да посакате, без разлика на временските услови.

ЕЛЕКТРИЧНОТО ВОЗЕЊЕ СЕГА Е ЛЕСНО

Со скоро 25 години искуство во технологијата на батерии, Toyota bZ4X е дизајнирана да обезбеди досег до 460 километри* со едно полнење. Трите опции за полнење на возачите им нудат флексибилност:

 • употребете го јавниот полнач за брзо полнење за да достигнете 80% наполнетост за околу 23 минути^ со систем за брзо полнење од 150 kW,
 • полнете преку ѕидна кутија за брзо полнење што може да биде монтирана дома,
 • или приклучете ја на домашната приклучница.

БЕЗБЕДНОСТ НА КОЈАШТО МОЖЕ ДА И ВЕРУВАТЕ

Toyota bZ4X нуди низа безбедносни функции кои ќе Ви бидат достапни каде и да патувате. Возилото е опремено со најновата Toyota Safety Sense технологија која вклучува безбедносни системи кои ќе Ви овозможат да патувате релаксирано.

ОСТАНЕТЕ ПОВРЗАНИ

Со опционалниот екстра голем екран на допир од 12.3”, напредното препознавање глас, беспрекорната интеграција со паметен телефон и онлајн ажурирањата на технологијата, Toyota Smart Connect е лесен за користење и секогаш ажуриран.

УНИКАТЕН СТИЛ И ПОЈАВА

Toyota bZ4X ги комбинира елегантниот и моќен изглед на електричното возило со самоуверениот SUV дизајн. Резултатот е иновативно електрично возило со одлични перформанси на секој терен, кое ги привлекува сите погледи каде и да се појави.

ПРОСТОРЕН SUV ДИЗАЈН

Дизајниран да го подобри возното искуство за сите патници, Toyota bZ4X нуди простор во кој секој може да ужива. Префинетиот ентериер нуди голем простор за нозете за сите патници, супериорен комфор и ненадминато чувство на просторност.

ДОСЕГОТ СО ВАШАТА ЕЛЕКТРИЧНА БАТЕРИЈА

Со Toyota bZ4X, може да поминете до 460 кимолемтри* со едно полнење. Кога ќе треба повторно да наполните, тоа е едноставно и практично. Со погон само од батеријата, возите со нула емисии на штетни гасови.

Избор на боја

Опрема

Полнење преку ѕидна кутија

Овие единици полнат многу побрзо отколку домашната приклучница. Со Toyota bZ4X, може да достигнете целосна наполнетост за 10 часа.

Исто така може да користите и јавна ѕидна кутија.

Брзо полнење

Може да најдете локации за брзо полнење на повеќе јавни места. Овие високоефикасни единици може да наполнат 80% на батеријата на Вашата Toyota bZ4X за околу 23 минути^.

Опуштете се со 10 години гаранција

Секоја нова Toyota доаѓа со 10 година гаранција на производителот со програматаToyota Relax.

 

ЗОШТО ДА ИЗБЕРЕТЕ 100 % ЕЛЕКТРИЧНА TOYOTA?

Со скоро 25 години искуство, Toyota го трасира патот кон целосно електрична иднина.

Со повеќе од 18 милиони хибриди, плаг-ин хибриди и електрични возила веќе на патиштата и 17 модели од кои може да изберете, Toyota продолжува да нуди извонредна иновативност на задоволство на клиентите низ светот. Благодарение на огромното искуство во развивањето на технологијата на батерии и во ефикасното управување со протокот на енергија, електричните Toyota возила нудат сигурни, долготрајни перформанси.

 

Ниво COMFORT

НАДВОРЕШНОСТ

 • Електрични надворешни ретровизори
 • Грејачи на ретровизори
 • Сензор за дожд
 • Интелигентен безклучен систем за отклучување и стартување “Smart Entry & Smart Start”
 • Антена тип перка на ајкула
 • Црна предна решетка
 • Рачки на вратите во боја на каросерија
 • Црни рамки на прозорите
 • Сет за репарација на гуми
 • 18'' алуминиумски тркала, 5 краци, гуми 235/60 R18
 • Фарови LED - единечни
 • “Follow me home” функција на фаровите
 • Дневни светла (LED)
 • LED трепкачи
 • Комбинирани задни светла(LED)

ВНАТРЕШНОСТ

 • Вентилациони отвори за патниците на задните седишта
 • Автоматски клима уред , двозонски
 • Систем за одмрзнување на предните брисачи
 • Грејачи за волан
 • Кожен волан
 • Волан со мануелно регулирање на височината
 • Текстилни седишта
 • Грејачи на предни седишта
 • Возачко седиште со мануелно регулирање на височината
 • Предно совозачко седиште со мануелно регулирање на височината
 • Деллива задна клупа 60:40
 • Заден потпирач за раце
 • Електрохроматски внатрешен ретровизор
 • Систем за централно заклучување
 • UV филтер за стаклата на возачот и совозачот
 • Странични прозори, обработени со инфрацрвен филтер
 • Монтирани на кровот предни/задни држачи/рачки за патниците
 • 7" информационен дисплеј, TFT, во боја
 • DAB
 • Bluetooth®
 • 8" мултимедијален дисплеј
 • Смартфон интеграција со Apple CarPlay (безжично) и Android Auto (со кабел)
 • Аудио систем со 6 звучници
 • Интелигентен гласовен асистент
 • Задна видеокамера
 • 12V приклучок за предните седалки
 • 2 предни USB приклучоци
 • Држач за очила
 • Кабел за домашно полнење со приклучок тип 2, режим 2, 7,5 м (10 A)
 • Кабел за полу-брзо полнење преку штекер за струја Mennekes Type 2 Mode 3, 7,5 m (32 A)
 • Торба за складирање на кабел за полнење

БЕЗБЕДНОСТ

 • Централно воздушно перниче помеѓу возачот и совозачот
 • Предни воздушни перничиња за возачот и совозачот
 • Странични воздушни перничиња за патниците на задните седишта
 • Странични воздушни перничиња за возачот и совозачот
 • Систем за помош при спуштање (DAC)
 • Систем за помош при тргнување на нагорнина (HAC)
 • Предупредувачки систем за непоставени заштитни појаси на предните седишта
 • Предупредувачки систем за непоставени заштитни појаси на задните седишта
 • Автоматски систем за промена меѓу долги и кратки светла
 • Имобилајзер
 • Ассистент за распознавање на патни знаци (RSA)
 • Систем за одржување на патната лента со корекција на воланот (LDAsc)
 • Систем за предупредување на притисокот во гумите (TPWS)
 • Систем за следење на траекторијата на патната лента (LTA)
 • Еднобојна каросерија со црни калници
 • Интелигентен адаптивен темпомат
 • Систем за спречување судир со возила и мотоцикли кои доаѓаат од спротивната страна
 • Систем за спречување судир во случај на пречки на патот
 • Систем за спречување судир со препознавање на пешаци, велосипедисти, мотоцикли (во текот на денот)
 • Автоматско вклучување на трепкачите во случај на инцидент
 • Асистент за итно застанување
 • Електрична рачна сопирачка со функција Auto - Hold

Ниво EXECUTIVE

(дополнително над ниво COMFORT)

НАДВОРЕШНОСТ

 • Затемнети задни прозори
 • Заден спојлер
 • Надолжни шини на кровот
 • UV филер за задни стакла
 • LED фарови со 3 одделни светла

ВНАТРЕШНОСТ

 • Тапацир во комбинација платно + еко кожа
 • Предупредување за нивото на течноста за измивање на предното стакло
 • Електрично отварање на багажникот
 • Систем за одмрзнување на предното стакло
 • Безжично полнење на мобилен телефон
 • Возачко седиште со електрично регулирање на висината
 • Возачко седиште со електрично лизгање
 • Совозачко седиште со електрична лумбална поддршка
 • Хромирани оквири на централните вентилациски отвори
 • Хромиран оквир на задниот држач за чаши
 • Светлосино амбиентално осветлување на предните врати
 • Светлосино амбиентално осветлување на задните врати
 • Амбиентално осветлување на внатрешните рачки на вратите
 • Амбиентално осветлување, интегрирано во централната конзола
 • 12.3" мулти-медијален екран со вграден навигационен систем

БЕЗБЕДНОСТ

 • Автоматска регулација на предните светла
 • Систем со прскалки за миење на фаровите
 • Систем за следење на мртвата точка (BSM)
 • Панорамска камера 360о за помош при паркирање (PVM)
 • Адаптивен систем за контрола на фаровите (AHS).
 • Камера, ја следи концентрацијата на возачот
 • Предни сензори за паркирање со автоматско запирање (за препреки)
 • Задни сензори за паркирање со автоматско запирање (за препреки и превозни средства)
 • Систем за предупредување за опасност при излегување од автомобилот

Ниво LUXURY

(дополнително над ниво EXECUTIVE)

НАДВОРЕШНОСТ

 • Хромирани рамки на прозорите
 • Странични ретровизори со меморија
 • Хромирана долна предна решетка
 • 20'' алуминиумски тркала, 5 краци, со гуми 235/50 R20

ВНАТРЕШНОСТ

 • Тапацир на седиштата од еко кожа (црна или светлосива)
 • Вентилирани предни седишта за возачот и совозачот
 • Меморија за возачко седиште
 • JBL аудио система со 9 звучници

БЕЗБЕДНОСТ

 • Задни сензори за паркирање со автоматско сопирање (за препреки, превозни средства и пешаци)

Ниво LUXURY PREMIUM

(дополнително над ниво LUXURY)

НАДВОРЕШНОСТ

 • Ексклузивна двобојна надворешност - избор на 5 возможни комбинации со црн кров
 • Панорамски кров

ВНАТРЕШНОСТ

 • Греење на задни седишта

Спецификации

ВОЗНИ КАРАКТЕРИСТИКИ TOYOTA bZ4X 150 kW FWD TOYOTA bZ4X 160 kW AWD
Забрзување 0 - 100 км/ч [сек] 7.5 6.9
Максимална брзина [км/ч] 160 160
ЕЛЕКТРИЧЕН МОТОР    
Технологија Електрически Електрически
Максимална моќност [kW] 150 160
Максимална моќност [к.с.] 204 218
Максимален преден/заден вртежен момент [Њм] 266 / - 168 / 168
БАТЕРИЈА    
Тип Литиум- јонска Литиум- јонска
Капацитет [Ah] 201 201
Капацитет [kWh] 71.4 71.4
ПОЛНЕЊЕ СО НАИЗМЕНИЧНА СТРУЈА (АС)    
Максимална моќност за бавно полење преку домашен приклучок [kW] 2.3 2.3
Максимална моќност за брзо полнење преку домашен/јавен полнач [kW] 7 7
Тип на електричен кабел за напојвување Type 2 Type 2
Приближно време на бавно полнење, 0-100% со кабел Тип 2 31ч 02 мин 31ч 02 мин
Приближно време за брзо полнење, 0-100% со кабел Тип 3 10ч 12 мин 10ч 12 мин
ПОЛНЕЊЕ СО ЕДНОНАСОЧНА СТРУЈА (DС)    
Тип на електричен кабел CCS2 CCS2
Максимална моќност на брзо полнење [kW] 150 150
Приближно време за брзо полнење, 0-80% со CCS2 кабел 0ч 30 мин 0ч 30 мин
ТРАНСМИСИЈА    
Трансмисија Автоматска Автоматска
Погон Преден (4x2) На сите 4 тркала (4x4)
ПОТРОШУВАЧКА    
Комбинирана потрошувачка на енергија по WLTP [kWh / 100 км] 14.4 - 16.6 15.9 - 17.9
Комбинирана CO2 емисија според WLTP [г/км] 0 0
Проценета автономија со едно полнење според WLTP [км] до 500 км до 458 км
ДИМЕНЗИИ    
Должина [мм] 4690 4690
Ширина [мм] 1860 1860
Висина [мм] 1600 1600
Капацитет на багажник [литри] 452 452
Растојание од земја [мм] 208 208
Меѓуоскино растојание [мм] 2850 2850
Тежина на празно возило (мин./макс.) [кг] 1895 - 1920 1895 - 1920
Максимална тежина 2465 2550
Преден превес на крило 915 915
Заден превес на крило 925 925
Радиус на вртење [м] 5.6 5.6
Максимален капацитет на влечење (приколка без сопирачки) [кг] 750 750
Максимален капацитет на твлечење (приколка со спирачки) [кг] 750 750
ПОТПИРАЊЕ    
Предно МакФерсон МакФерсон
Задно Двојни носачи Двојни носачи

Галерија

Брзи Врски
Финансирање