Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

100% УРБАН. 100% SUV.

Новиот Yaris Cross наскоро достапен за продажба и во Македонија!

Стилскиот Yaris Cross го издигнува компактното возило на следно ниво: ги поседува сите квалитети на агилниот Yaris, надградени со оние на SUV возило.

Опремен со најновата генерација на самополнечкиот Full Hybrid Electric, новиот Yaris Cross има извонредна ефикасност како и најниска емисија на CO2 во својата класа. Нудејќи систем за погон на сите тркала како опција - за целосна контрола на секој терен - заедно со Toyota Safety Sense безбедносните системи, новиот Yaris Cross ќе ги надмине сите ваши очекувања за ваков тип на возило.

 

 

 

 

SUV КАРАКТЕР, УРБАНА КОМПАКТНОСТ.

Како креатори на SUV сегментот со создавање на легендарниот RAV4 уште во 1994 година, целото наше искуство го интегриравме во новиот Yaris Cross. Со цврст, атлетски изглед, пространа внатрешност и висока позиција на седење, Yaris Cross ги нуди сите предности на SUV возило, во комбинација со компактност соодветна за урбаниот живот.

НОВ СУВ, НОВА ГЕНЕРАЦИЈА НА ХИБРИДНА ТЕХНОЛОГИЈА.

Како создавачи и лидери на Full Hybrid технологијата, најновиот SUV ги користи сите придобивки од најновата генерација на оваа технологија. Погонуван од напредниот 1,5-литарски мотор Hybrid Dynamic Force, новиот Yaris Cross комбинира одлична ефикасност на горивото и ниски емисии на CO2 со линеарна моќност и брз одговор. Добитна комбинација за градот.

ДИЈАМАНТСКИ ЛИНИИ.

Инспирирани од деталите на сјајниот дијамант, кои се појавуваат низ целото возило, новиот Yaris Cross поседува изглед на атрактивен и софистициран SUV. Дизајниран специјално за европските купувачи, елегантниот Yaris Cross е прилагоден за сечиј вкус.

 

 

ОДЛИЧНИ ВЕШТИНИ НА ВОЗЕЊЕ, ВРВНА ЕФИКАСНОСТ.

За оние кои уживаат во бескомпромисните придобивки на теренските возила- Yaris Cross исто така може да биде опремен со интелигентен погон на сите тркала во комбинација со хибриден погон, “симбиоза” која ќе ви овозможи врвно теренско искуство со ниска потрошувачка на гориво и емисија на СО2.

 

 

ФЛЕКСИБИЛЕН ПРОСТОР, ПАМЕТНИ РЕШЕНИЈА ЗА СКЛАДИРАЊЕ.

Без разлика дали имате потреба од повеќе простор во секојдневните обврски или пак флексибилност за вашето хоби за викенд, Yaris Cross интелигентно го користи сиот свој простор. Приспособете го багажникот според вашите потреби, искористете ја практичноста на задните седишта со можност за преклопување 40:20:40, и уживајте во удобноста на возењето.

Избор на боја

Опрема

LIGHT

Бензин и хибрид

НАДВОРЕШНОСТ

 • 16“челични тркала со големина на пневматик 205/65R16
 • Резервен пневматик T145/90D16
 • Електрични и автоматски предни и задни прозорци
 • Грејачи на странични ретровизори
 • Високо монтирано трето стоп светло, LED
 • Халогени фарови со функција за автоматско префрлување помеѓу кратко и долго светло
 • Трепкачи во страничните ретровизори
 • Надворешни рачки на вратите во боја на каросеријата
 • Акустична шофершајбна
 • Автоматски бришачи со сензор за дожд
 • Шини за багажник на покривот

ЕНТЕРИЕР – УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Автоматски клима уред
 • Прилагодување на висината на седиштето на возачот и
 • совозачот
 • Потсетник за неврзани предни и задни безбедносни појаси
 • Поделени задни седишта во однос 60:40
 • Преден потпирач за рака
 • Кожен волан и кожна облога на рачката на менувачот

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • 9” екран на допир во боја на мултимедијалниот систем (TAS600) и контрола на аудио и вградените системи
 • Безжична смартфон интеграција со Android Auto и Apple CarPlay
 • Дигитално радио (Digital audio broadcast)
 • Аудио систем со 6 звучници
 • USB тип „C” и Bluetooth поврзување
 • 7“дигитален брзинометар во таблата со инструменти
 • E-Call

ФУНКЦИОНАЛНОСТ И БЕЗБЕДНОСТ

 • ABS+EBD+BA
 • Контрола на стабилноста на возилото (VSC)
 • Електричен серво волан (EPS)
 • Помош при стартување на нагорнина(HAC)
 • Преднивоздушни перничиња на совозачот и возачот
 • Централно воздушно перниче за предните седишта
 • Странични воздушни перничиња на совозачот и возачот
 • Странични воздушни перничиња за патниците назад
 • Можност за исклучување на воздушното перниче на совозачкото седиште
 • Предупредувачки сигнал за низок притисок во пневматиците
 • Вклучување на светлата за итни случаи при ненадејно запирање
 • Електрична рачна сопирачка
 • Контрола на темпомат со целосен опсег на брзина
 • Камера за помош при паркирање назад
 • Предупредување за заборавени предмети на задното седишта
 • Систем за итно сопирање во ситуации кога возачот не реагира поради губење на свеста (EDSS)
 • Систем за препознавање на сообраќајни знаци (RSA)
 • Асистент за следење на патната лента (LTA)

FANCY

(Дополнителна опрема над ниво LIGHT)

НАДВОРЕШНОСТ

 • 16“алуминиумски тркала со димензии на пневматик 205/65R16
 • Функција за одмрзнување на шофершајбната
 • Предни светла за магла - LED

ЕНТЕРИЕР – УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Греење на предните седишта
 • Греење на воланот
 • Амбиентално осветлување

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Безжичен полнач за телефон

 

CHIC

(Дополнителна опрема над ниво FANCY)

Бензин и хибрид

НАДВОРЕШНОСТ

 • 17“алуминиумски машински брусени тркала со големина на пневматик 215/55R17 
 • Затемнети задни прозорци 
 • Автоматски преклопливи странични ретровизори 
 • Предни и задни LED светла 
 • Последователно трепкање на задните LED трепкачи 
 • Предни LED трепкачи

ЕНТЕРИЕР – УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Задните седишта, деливи во однос 40:20:40

ФУНКЦИОНАЛНОСТ И БЕЗБЕДНОСТ

 • Интелигентни предни и задни сензори за паркирање со функција за автоматско сопирање 
 • Систем за влез без клуч и стартување на возилото со копче 
 • Индикатор за слепа точка (BSM) во страничните ретровизори 
 • Систем за безбедно излегување од возилото (SEA)

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • 10,5" мултимедијален дисплеј на допир (MM21/T1) 
 • “Cloud”навигација со вклучена претплата за првите 4 години 
 • Безжично ажурирање на софтверот (OTA).

 

ELEGANCE

(Дополнителна опрема над ниво CHIC)

Хибрид

НАДВОРЕШНОСТ

 • 18“алуминиумски машински брусени тркала со големина на пневматик 215/50R18 
 • Систем за адаптивна контрола на светлината (AHS) 
 • Автоматски прилагодлива висина на фаровите 
 • Панорамски кров 
 • Двобојна каросерија

ЕНТЕРИЕР – УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Електрично прилагодлива лумбална потпора за возачкото седиште 
 • Двозонска автоматска клима со nanoe X јонизатор и навлажнувач на воздух 
 • Спортски седишта делумно обложени со еко кожа 
 • Со комплет за поправка TРK (Без резервен пневматик) 
 • Електрохроматски ретровизор

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • 12.3“дигитална инструмент табла

 

GR SPORT

(Дополнителна опрема над ниво ELEGANCE)

Хибрид

НАДВОРЕШНОСТ

 • Електрична задна врата со функција за отворање со нога (kick сензор)

ЕНТЕРИЕР – УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Специјален GR-S дизајн на седишта со црвени шевови и GR-S лого 
 • Кожна облога на менувачката рачка со лого GR-S
 • Кожен волан со греење со GR-S лого и црни шевови
 • Старување на моторот со копче со лого GR-S 
 • Информативен дисплеј на шофершајбната (Head up display) 
 • Паметен дигитален клуч со вклучена едногодишна претплата. (Започнувањето на оваа функција се очекува во 2024 година)

ФУНКЦИОНАЛНОСТ И БЕЗБЕДНОСТ

 • Интелигентен полуавтономен систем за паркирање
 • Камера со панорамски поглед (PVM)

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Премиум JBL озвучување со 8 звучници

 

PREMIER EDITION

(Дополнителна опрема над ниво ELEGANCE)

Хибрид

НАДВОРЕШНОСТ

 • Електрична задна врата со функција за отворање со нога (kick сензор)

ЕНТЕРИЕР – УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ 

 • Информативен дисплеј на шофершајбната (Head up display)

ФУНКЦИОНАЛНОСТ И БЕЗБЕДНОСТ

 • Интелигентен полуавтономен систем за паркирање 
 • Камера со панорамски преглед (PVM)

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Премиум JBL озвучување со 8 звучници

Спецификации

Технички карактеристики 1.5 l HSD e-CVT | 116 к.с. - 2WD 1.5 l HSD e-CVT | 116 к.с.- 4WD 1.5 l HSD e-CVT | 130 к.с. - 2WD 1.5 l HSD e-CVT | 130 к.с.- 4WD
Број на цилиндри на моторот 3 3 3 3
Работна зафатнина на моторот (cmᶾ) 1490 1490 1490 1490
Од на клипот (mm/mm) 80.5 x 97.6 80.5 x 97.6 80.5 x 97.6 80.5 x 97.6
Степен на компресија 14.0:1 14.0:1 14.0:1 14.0:1
Максимална моќност (к.с/врт. во мин) 92 92 92 92
Максимален вртлив момент (Nm при врт/мин) 120/3600-4800 120/3600-4801 120/3600-4800 120/3600-4801
Максимална моќност на преден електромотор (к.с.) на мотор со внатрешно согорување 80 80 - -
Максимална моќност на заден електромотор (к.с.) на мотор со внатрешно согорување - 5.0 - -
Максимална моќност на хибр. систем (к.с.) 116 116 130 130
Максимална моќност на хибр. система (кW.) 85 85 -  
Трансмисија e-CVT e-CVT e-CVT e-CVT
Максимална брзина (км/ч) 170 170 170 170
Забрзување 0-100 км/ч (секунди) 11.2 11.8    
Потрошувачка - комбинирано (л/100км) 4.4-5.0 4.7-5.1    
Потрошувачка - мала брзина (л/100км) 3.1-3.7 3.7-4.2    
Потрошувачка - просечна брзина (л/100км) 3.3-3.8 3.6-4.0    
Потрошувачка - висока брзина (л/100км) 3.9-4.4 4.1-4.4    
Потрошувачка - многу висока брзина (л/100км) 6.1-6.8 6.3-6.7    
Емисии CO2 комбиниран циклус (г/км) 100-114 106-116    
Емисии CO2 ниска брзина (г/км) 70-84 83-95    
Емисии CO2 просечна брзина (г/км) 75-86 81-90    
Емисии CO2 висока брзина (г/км) 87-99 92-100    
Емисии CO2 многу висока брзина (г/км) 137-153 142-152    
Еколошка стандард EURO 6 AP EURO 6 AP EURO 6 AP EURO 6 AP
Зафатнина на резервоар (литри) 36 36 36 36
Максимална дозволена вкупна тежина на возило (кг) 2440 2525 2440 2525
Тежина на празно возило (кг) 1175-1265 1300-1360    
Максимална дозволена тежина на приколка со сопирачки (kg) 750 750 750 750
Максимална дозволена тежина на приколка без сопирачки (kg) 550 550 550  
Предно потпирање Макферсон Макферсон Макферсон Макферсон
Задно потпирање Торзиона греда Независно потпирање со двојни носачи Торзиона греда Независно потпирање со двојни носачи
Предни сопирачки Вентилирани дискови Вентилирани дискови Вентилирани дискови Вентилирани дискови
Задни сопирачки цврсти дискови цврсти дискови цврсти дискови цврсти дискови

*Податоците за моторите со 130 к.с. ќе бидат достапни во подоцнежна фаза по конечната хомологација

Галерија

Закажи тест возење

Моите лични податоци ги доставувам по сопствена волја и согласен сум ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје да ги обработува и споделува согласно Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје со цел праќање на персонализирани понуди, реклами и покани.

Се согласувам со Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје. Запознаен сум дека во секое време, бесплатно и со користење на едноставни средства, имам право да барам пристап, дополнување, измена, бришење или запирање на обработката на моите податоци.

Податоците кои ги наведувам во овој доумент се точни и вистинити и ја преземам целата одговорност за нивната точност и веродостојност.

Ги прифаќам горенаведените услови.
Брзи Врски
Финансирање
Тест возење