Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

Побарајте видео презентација тука!

Избор на боја

Опрема

COMFORT

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ
 
 • НОВО MC’23: MM21
 • 7“ TFT мултиинформациски дисплеј
 • Мултимедијален систем Toyota Touch 2 со 8” сензорски дисплеј и 6 звучници
 • Камера за помош при паркирање назад
 • Смартфон интеграција со Android Auto и Apple CarPlay
 • DAB (Digital Audio Broadcast) - дигитално радио
 • Bluetooth® поврзување со мобилни телефони за разговор „слободни раце„
 • Контрола на аудио системот од воланот
 • Еден USB влез на централната конзола
 • Антена тип „перка на ајкула“ во боја на каросеријата
 • AVAS акустичен систем за звучно предупредување на пешаците при бавно движење
 • Индикатор за времето поминато во електричен режим

ЕКСТЕРИЕР

 • НОВО MC’23: 16” челични тркала и пневматици 205/55R16
 • Резервен пневматик (само за Touring Sports)
 • Систем против блокирање на тркалата со електронска распределба на силата на сопирањето и помош при сопирањето (ABS+EBD+BA)
 • Помош при поаѓање на нагорнина (НАС)
 • Систем за контрола на динамичката стабилност (VSC)
 • Рачки на вратите во боја на каросеријата
 • Загреани странични ретровизори во боја на каросеријата со електрично прилагодување
 • Централно заклучување на вратата со далечински управувач
 • Потсетување за заборавен клуч
 • Предно потпирање тип MacPherson
 • Задно потпирање со двојни носачи
 • Заден спојлер во боја на каросеријата
 • Преден браник во боја на каросеријата
 • Долна решетка на ладилникот во црна боја
 • Заден браник во боја на каросеријата
 • Црн раб околу стаклата
 • Предни LED светла со автоматско префрлување на средно/долго светло
 • LED дневни светла
 • Комбинирани задни LED светла
 • Функција на светлата “Follow me home“
 • Рачно прилагодување на висината на фаровите
 • Тонирани задни странични стакла
 • Бришачи со прилагодлив интервал

COMFORT

ЕНТЕРИЕР УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ
 
 • 7 воздушни перничиња
 • Помош за одржување на траекторија на движење (LTA)
 • Електрична рачна сопирачка
 • Уретански волан со 3 крака
 • Предни и задни електрични прозорци. Заштита против штипење
 • Облога на менувачката рачка обложена со уретан
 • Осветлување во оставата
 • Осветлување во багажникот
 • Вклучување на осветлувањето во патничкиот простор при отклучување на возилото
 • Огледало во визирот на возачот и совозачот
 • Мека облога на предните врати
 • Потпирачи за раце на предната врата со текстилен тапацир постава
 • Мека обвивка над инструмент таблата
 • Потпирач за рака во централната конзола во црна боја
 • Црна инструмент табла
 • Клима уред со рачна контрола и Еко режим, воздушни канали во црна боја
 • Возачко седиште со подесување во висината
 • Задни седишта со преклопни потпирачи за грб, деливи во сооднос 60:40
 • 12 V излез напред
 • Излез од 12V во багажникот (само за Touring Sports)
 • Прилагодлива положба на подот на багажниот простор
 • Потпирач за рака од типот „санка“ во централната конзола
 • Двозонска автоматска клима со ECO функција
 • Стартување на моторот со копче

EXECUTIVE 

Надградено на нивото на опрема COMFORT:

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • НОВО MC’23: Мултимедијален систем Toyota Touch® 2 со 10.5” сензорски екран во боја и контрола на аудио и вградените системи и 6 звучници
 • Мултиинформациски дигитален 12.3” дисплеј во инструмент таблата

ЕКСТЕРИЕР

 • НОВО MC’23: Автоматски брисачи
 • Ел. управувани и преклопливи странични ретровизори со греење
 • Светла за магла
 • Автоматски предни и задни електрични стакла
 • 16” алуминиумски тркала и димензија на пневматиците 205/55R16 (5 двојни краци)
 • Централни капачиња за алуминиумските тркала

ЕНТЕРИЕР УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Кожен волан со 3 краци
 • Облога на лостот на менувачот со мазна кожа
 • Електрохроматски ретровизор
 • Визири за возачот и совозачот со огледала и осветлување
 • Двозонска автоматска клима со ECO функција
 • Висинско прилагодување на седиштата на возачот и совозачот
 • Електрично прилагодлива лумбална потпора на возачкото седиште
 • Греење на предни седишта
 • Џеб за складирање на грбот од возачкото седиште
 • Потпирач за рака од типот „санка“ во централната конзола
 • Отвори за вентилација за задните седишта (само за Touring Sports)
 • Осветлување за задните седишта (само за Touring Sports)
 • Задни вентилациски отвори (само кај Touring Sports)
 • Индивидуални светла за патниците назад (само кај Touring Sports)

Спецификации

  1.8 l Hybrid 140 k.c. | e-CVT* 2.0 l Hybrid 196 k.c. | e-CVT*
Технички карактеристики  Hatchback Hatchback GR SPORT
Зафатнина на мотор (cmᶾ)  1798  1987  1987
Од на клипот (mm/mm)  80.5 x 88.3 80.5 x 97.62  80.5 x 97.62
Степен на компресија  13.0:1  14.0:1 14.0:1
Максимална моќност (hp/rpm) 97 / 5200 152 / 6000 152/6000
Макс. вртлив момент (Hm при rpm) 142 / 3600 192 / 4400-5200 192 / 4400-5200
Макс. моќност на хибр. систем (к.с.) 140 196 196
Трансмисија e-CVT e-CVT e-CVT
Макс. брзина (km/h) 180 180 180
Забрзување 0-100 km/h (сек.) 9.1 7.4 7.4
Потрошувачка - комбинирано (l/100km) 4.5-4.9 5.3 5.2-5.6
Емисија CO2 во комбиниран циклус (g/km) 102-112 119-121 118-127
Еколошка норма Euro 6 DG Euro 6 DG Euro 6 DG
Волумен на резервоарот (литри) 43 43 43
Макс. дозволена вкупна тежина (kg) 2570 2660 2660
Тежина на празно возило (кг) 1345-1380 1385-1485 1385-1485
Макс. дозволена тежина на приколка со сопирачки (kg) 750 750 750
Макс. дозволена тежина на приколка без сопирачки (kg) 450 450 450
Предно потпирање MacPherson MacPherson MacPherson
Задно потпирање Двојни носачи Двојни носачи Двојни носачи
Предни сопирачки Дискови, вентилирани Дискови, вентилирани Дискови, вентилирани
Задни сопирачки Дискови Дискови Дискови

**Податоците заCOемисија варираат зависно од опременоста на возилото.

 

Галерија

Брзи Врски
Финансирање