Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

Избор на боја

Опрема

AYGO X PLAY

Активна и пасивна безбедност:

 • Систем за активна безбедност Toyota Safety Sense 2:
  • Систем за препознавање на пешаци и велосипедисти (PCS)
  • Систем за следење на  патната лента со корекција на волан (LTA)
  • Асистент за следење на патната лента (LKA)
  • Систем за предупредување при напуштање на патната лента  (LDA)
  • Асистент за препознавање на сообраќајни знаци (RSA)
  • Адаптивен темпомат (DRCC)
 • Систем за помош при тргнување под агол (HAC)
 • Сопирачки систем против блокирање на сопирачките со електронска распределба на силата на сопирање (ABS+EBD)
 • Систем за управување на динамичката стабилност на автомобилот (VSC)
 • Предупредување за намален притисок на воздух во пневматиците (TPMS)
 • Предупредување за замор на возачот (DAA)
 • Воздушни перничиња за возачот и совозачот со можност за исклучување
 • Единечни предни, странични воздушни перничиња и странични воздушни перничиња од тип “завеса”
 • Предупредувачки сигнал за отворена патничка врата
 • Светлосен и аудио потсетник за неврзани безбедносни ремени на предните и задните седишта
 • ISOFIX систем за фиксирање на детско седиште
 • Заштита за отварање од внатре на задните врати (Child-protector)
 • E-call систем за известување за итни случаи

Надворешност

 • Еднобојна каросерија
 • LED дневни светла
 • LED, задни  светла
 • Рефлекторски фарови со автоматско префрлување помеѓу кратки и долги
 • Автоматско вклучување на светлата
 • Трепкачи вградени во фаровите
 • Високо монтирано LED сопирачко светло
 • Тонирани стакла - задно, предни и задни странично
 • Греење на задното стакло со тајмер
 • Предни електрични прозорци
 • Странични ретровизори во црна боја
 • Црн заден браник
 • Црни рачки на вратите
 • Рачка на 5-тата врата
 • Подготовка за инсталирање на багажник за велосипеди
 • Челични бандаши од 17” со големина на гума 175/65R17
 • Странични ретровизори во црн пијано лак
 • Надворешни рачки на вратите во боја на каросеријата

Внатрешност - комфорт и луксуз

 • Текстилни седишта
 • Рачно прилагодување на лизгање и наведнување на предното седиште
 • Задни седишта делливи (50:50) и преклопливи
 • Уретански управувач
 • Систем за климатизација со рачна контрола
 • 2 предни и 1 заден држач за чаши
 • Електричнно подесувње на стакла на странични ретровизори со греење
 • Поставување интервал на бришачите
 • Светло во багажниот просторКожен волан
 • Рачно прилагодување на висината на возачкото седиште
 • Кожна облога за менувачот на брзини (само CVT)
 • Дигитален тахометар

 

Аудио, комуникации и информации

 • Мултимедијален систем Toyota Touch 2
 • Дигитално радио (DAB) со 2 звучници
 • Интеграција на паметен телефон со Android Auto и Apple CarPlay (преку кабел)
 • Контрола на дисплејот, аудио системот, телефонски повици и безбедносните системи од воланот
 • Bluetooth конекција за мобилен телефон, USB влез
 • 12V електричен приклучок во предниот дел на автомобилот
 • Дигитален радио приемник (DAB) со 4 звучници
 • Контрола на дисплејот, аудио систем, клима, ограничувач на брзина и телефонски повици од волан
 • Индикатор за промена на брзината (само CVT менувач)
 • Еко индикатор за возење ECO (само со CVT менувач)
 • Задна камера при паркирање
 • MY’24: 9”TFT мулти-медијален дисплеј во боја
 • MY’24: USB приклучок тип C

 

 

AYGO X PULSE

(дополнително над PLAY)

Надворешност

 • Изведба во две бои
 • LED дневни светла со светлосни водилки
 • LED фарови со автоматско префрлување помеѓу средно и долго светло
 • Интегрирани LED трепкачи
 • Халогени светла за магла
 • Тонирани странични задни стакла и задно стакло
 • Заден браник во боја на каросеријата
 • 17” алуминиумски тркала со големина на гума 175/65R17

Внатрешност - комфор и луксуз

 • Текстилни седишта со елементи во боја според надворешната боја

Аудио, комуникации и информации

 • MY’24: 9”TFT мулти-медијален дисплеј во боја

Спецификации

 

ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕРИСТИКИ БЕНЗИН
1.0 l 72 кс
CVT 5 M/T
МОТОР
ТИП 1KR-FE, 1-ЛИТАР, 3-ЦИЛИНДРИ, ВО ЛИНИЈА
СИСТЕМ НА ВЕНТИЛИ 12 ВЕНТИЛИ DOHC, ПРИДВИЖУВАЊЕ СО ЛАНЧЕ VVT-I
СИСТЕМ ЗА ГОРИВО ЕЛЕКТРОНСКО ВБРИЗГУВАЊЕ НА ГОРИВО
РАБОТНА ЗАФАТНИНА НА МОТОРОТ ( cm³) 998
ДИМЕНЗИЈА НА КЛИПОТ (mm/mm) 71 X 84
СТЕПЕН НА КОМПРЕСИЈА (:1) 11.8
МАКСИМАЛЕН ВРТЕЖЕН МОМЕНТ (Nm при врт. Во мин) 72 / 53 ПРИ 6000
ВРТЕЖЕН МОМЕНТ (Nm при вртежи во мин) 93/ 4400
ТРАНСМИСИЈА    
ВИД CVT 5  M/T
ДИНАМИЧКИ КАРЕКТЕРИСТИКИ
МАКСИМАЛНА БРЗИНА ( КМ/Ч) 151 158
ЗАБРЗУВАЊЕ 0-100 КМ/Ч (СЕК) 15.5 15.6
КОЕФИЦИЕНТ НА ФРОНТАЛЕН ОТПОР 0.319 0.319
ПОТРОШУВАЧКАТА НА ГОРИВО(L/100КМ)
КОМБИНИРАНО ПО WLTP 4.9 4.7
ВОЛУМЕН НА РЕЗЕРВОАРОТ (l) 35 35
ЈАГЛЕРОД ДИОКСИД, CO2 (G/KM)
ЕКОЛОШКА НОРМА EURO6D EURO6D
КОМБИНИРАНО ПО WLTP 110 107
КАРОСЕРИЈА
ПОТПИРАЊЕ, НАПРЕД МАКФЕРСОН
ПОТПИРАЊЕ, НАЗАД ТОРЗИОНА ОСКА
ПРЕДНИ СОПИРАЧКИ ВЕНТИЛИРАНИ ДИСКОВИ
ЗАДНИ СОПИРАЧКИ ДОБОШ
ГУМИ 175/65R17, 175/60R18
КАПАЦИТЕТ НА БАГАЖЕН ПРОСТОР 
ВОЛУМЕН НА БАГАЖНИК СО ПОСТАВЕНИ СЕДИШТА (L) 231
ВОЛУМЕН НА БАГАШНИК ДО ПОКРИВОТ (mm) 708
ВОЛУМЕН СО СОБОРЕНИ ЗАДНИ СЕДИШТА (L) 829
ТЕЖИНА (КГ)
СОПСТВЕНА ТЕЖИНА МИН 940
СОПСТВЕНА ТЕЖИНА МАКС 1015
МАКСИМАЛНА ДОЗВОЛЕНА ВКУПНА ТЕЖИНА 1360

 Потрошувачката на гориво и емисиите на CO2 се мерат во контролирана средина на репрезентативен производствен модел, во согласност со барањата на новата европска регулатива WLTP според Регулативата на ЕУ 2017/1151 и нејзините применливи измени. За секоја индивидуална конфигурација на возилото, конечната потрошувачка на гориво и вредностите на CO2 може да се пресметаат врз основа на нарачаната опционална опрема. Потрошувачката на гориво и емисиите на CO2 на вашето возило може да се разликуваат од измерените вредности поради фактори како што се стилот на возење, условите на патот, сообраќајот, состојбата на возилото, притисокот во гумите, оптоварувањето, бројот на патници итн., кои влијаат на потрошувачката на гориво и емисија на CO2.

 

Закажи тест возење

Моите лични податоци ги доставувам по сопствена волја и согласен сум ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје да ги обработува и споделува согласно Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје со цел праќање на персонализирани понуди, реклами и покани.

Се согласувам со Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје. Запознаен сум дека во секое време, бесплатно и со користење на едноставни средства, имам право да барам пристап, дополнување, измена, бришење или запирање на обработката на моите податоци.

Податоците кои ги наведувам во овој доумент се точни и вистинити и ја преземам целата одговорност за нивната точност и веродостојност.

Ги прифаќам горенаведените услови.
Брзи Врски
Финансирање
Тест возење