Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

Безбедноста не е опција, тоа е стандард!

TOYOTA T-MATE

Toyota T-Mate го комбинира Toyota Safety Sense со повеќе системи за активно возење и помош при паркирање, но не само за да го направи возењето полесно и побезбедно, туку и да ги заштити сите возачи и патници, како и другите учесници во сообраќајот во различни ситуации.

 

TOYOTA SAFETY SENSE 3

Напредниот/усовршениот систем за активна безбедност Toyota Safety Sense е достапен во секое ниво на опрема без дополнителни трошоци.

Поврзување

Аеродинамика

Hybrid

Plug-in Hybrid

Избор на боја

Опрема

CULT

ПАСИВНА БЕЗБЕДНОСТ И СИГУРНОСТ

 • Систем за избегнување фронтален судир со дневно и ноќно препознавање на автомобили, пешаци и велосипедисти и дневно препознавање на мотоцикли (PCS)
 • Интелигентен адаптивен темпомат во целосен опсег на брзини (iACC)
 • Ограничувач на брзина
 • Задна камера за помош при паркирање
 • Индикатор за следење на мртвата точка во страничните ретровизори (BSM)
 • Систем за препознавање на сообраќајни знаци (RSA)
 • Предупредување при напуштање на коловозна лента(LDA)
 • Систем за следење на траекторијата на патната лента (LTA)
 • Систем за предупредување за опасност за приближување на возила и велосипедисти при излегување од автомобил (SEA)
 • Систем за итно сопирање при возење во случај на непостапување од страна на возачот (ако на возачот му се слоши и автомобилот е оставен надвор од контрола) (EDSS)
 • Имобилизатор

НАДВОРЕШНОСТ

 • 17” алуминиумски бандажи со пневматици 215/60 R17
 • Привремена, резервна гума
 • LED предни светла (рефлектори)
 • Автоматски долги светла (AHB)
 • Прилагодување на висината на фаровите од патничката кабина
 • Предни LED фарови за магла
 • Задни LED светла и задни LED фарови за магла
 • Греење на страничните ретровизори
 • Предни бришачи со прилагодлив интервал
 • Заден спојлер во боја на каросеријата

ВНАТРЕШНОСТ - УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Електронско менување брзини Shift-by-wire
 • Двозонски, електронски, автоматски систем за климатизација, со независна контрола за возачот и совозачот
 • Филтер за полен со дезодорирачки ефект
 • Кожен мултифункционален управувач со вградени команди за аудио системот, телефон и вграден компјутер, Toyota Safety Sense и ограничувач на брзината
 • Управувач прилагодлив во висина и длабочина (телескопски)
 • Електрична рачна сопирачка
 • Штитници со вградени огледала и осветлување на предните седишта
 • Текстилен тапацир на седиштата изработен од 100% рециклирани материјали
 • Предни спортски седишта
 • Рачно прилагодување на предните седишта: надолжната положба и аголот на потпирачот за грб
 • Прилагодување на висината на возачкото седиште
 • Предупредување за заборавени предмети на совозачкото седиште и на задните седишта
 • Комплет текстилни патосници

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Мултимедијален систем (MM21T1)
 • 8” екран во боја со висока резолуција, чувствителен на допир
 • Интеграција со паметен телефон со Apple Car Play и Android Auto
 • Bluetooth® поврзување со мобилни телефони за разговори со слободни раце
 • 1 USB тип С – напред
 • Аудио систем со 6 звучници
 • Радио со FM / AM тунер
 • 12.3“мулти-информациски дигитален дисплеј во боја

CLUB

(Дополнителна опрема над ниво CULT)

ВНАТРЕШНОСТ - УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Кожен управувач со греење
 • Греење на предните седишта и потпирачи за грб (за возачот и совозачот)
 • Електрохроматски ретровизор
 • Подесување на висината на предните седишта (за возачот и совозачот)
 • Лумбална потпора на возачкото седиште
 • Амбиентално осветлување
 • Предни и задни сензори за паркирање со автоматско сопирање при откривање на предмети и автомобили
 • 2 USB тип С – 1 напред и 1 назад
 • Систем за климатизација со топлинска пумпа (само за PHEV)
 • Кабел за домашно полнење 6m, 10A, MODE 2 (само за PHEV)

НАДВОРЕШНОСТ

 • Призматични FULL LED предни светла
 • 18” алуминиумски бандажи со пневматици 225/55 R18
 • Систем за автоматско отклучување/заклучување со допирање на рачките на вратите и палење на моторот со копче (Smart Entry & Start System)
 • Електрични странични ретровизори со греење и преклопување
 • Функција за одмрзнување на шофершајбната
 • Затемнети задни стакла
 • Автоматски бришачи со сензор за дожд
 • Привремена, резервна гума за HEV; Со комплет за поправка TRK (без резервна гума) за PHEV

БЕЗБЕДНОСТ И СИГУРНОСТ

 • Предупредување за напречен сообраќај зад возилото (RCTA)

CLASSY

(Дополнителна опрема над ниво CLUB)

ВНАТРЕШНОСТ - УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Nano EX јонизатор и навлажнувач на воздух
 • Луксузен тапацир за седишта во комбинација од синтетичка кожа и велур (превртена кожа) произведен од рециклирани материјали
 • Електрично прилагодување на возачкото седиште со меморирање на поставките
 • Амбиентално осветлување во повеќе бои

НАДВОРЕШНОСТ

 • Со комплет за поправка TRK (без резервна гума)
 • 19” алуминиумски бандажи со пневматици 225/50 R19
 • Електрично отворање на вратата од багажникот
 • Двобојна надворешност

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Мултимедијален систем (MM21T2)
 • Систем за навигација во облак со вкл. 4 годишна претплата
 • 12.3” мултимедијален екран на допир во боја со висока резолуција
 • Безжичен полнач за мобилен телефон
 • JBL Premium Sound висококвалитетен аудио систем специјално дизајниран за Toyota C-HR со 9 звучници

PREMIER

(Дополнителна опрема над ниво CLASSY)

БЕЗБЕДНОСТ И СИГУРНОСТ

 • Камера за следење на возачот (DMC)
 • 360о монитор за панорамски поглед (PVM)
 • Предупредување за напречен сообраќај пред автомобилот (FCTA)

ВНАТРЕШНОСТ - УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Информативен приказ на челното стакло (Head up display)
 • Функција за интелигентно паркирање од далечина
 • Кожен тапацир за седишта
 • Систем за климатизација со топлинска пумпа (само за PHEV)

НАДВОРЕШНОСТ

 • Панорамски покрив со топлинско изолационо стакло, кое го штити патничкиот простор од несакано загревање од сонцето или загуба на топлина при ладно време
 • Адаптивни, автоматски предни LED светла
 • Интелигентно автоматско прилагодување на висината на фаровите
 • Динамички фарови за магла
 • Надворешна изведба Bi-tone +

GR SPORT

(Дополнителна опрема над ниво CLASSY)

БЕЗБЕДНОСТ И СИГУРНОСТ

 • Камера за следење на возачот (DMC)
 • 360о монитор за панорамски поглед (PVM)
 • Предупредување за напречен сообраќај пред автомобилот (FCTA)

ВНАТРЕШНОСТ - УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Функција за интелигентно паркирање од далечина
 • Информативен приказ на челното стакло (Head up display)
 • Тапацир за седишта од превртена кожа GR SPORT, направен од 45% рециклирани материјали
 • Систем за климатизација со топлинска пумпа (само за PHEV)
 • Кабел за домашно полнење 6 м, 10 А, MODE 2 (само за PHEV)

НАДВОРЕШНОСТ

 • 19” алуминиумски бандажи со пневматици 225/50 R19 со GR SPORT дизајн
 • Панорамски покрив со топлинско изолационо стакло, кое го штити патничкиот простор од несакано загревање од сонцето или загуба на топлина при ладно време
 • Адаптивни, автоматски предни LED светла
 • Интелигентно автоматско прилагодување на висината на фаровите
 • Динамички фарови за магла
 • Надворешна изведба Bi-tone +

Спецификации

ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕРИСТИКИ 1.8 HYBRID 2WD 2.0 HYBRID 2WD/ AWD-i 2.0 HYBRID 2WD
Тип на погон 2WD (Преден погон) 2WD (Преден погон) / AWD-i (Интелигентен погон на четири тркала) 2WD (Преден погон)
Трансмисија (тип и број на брзини) Автоматски, хибрид E-CVT Автоматски, хибрид E-CVT Автоматски, хибрид E-CVT
Работна зафатнина на моторот (см3) 1798 1987 1987
Максимална моќност на хибридниот систем (к.с.) 140 197 223
Максимална моќност на моторот со внатрешно согорување (к.с. при врт./мин) 98 / 5200 152 / 6000 151/ 6000
Максимален вртежен момент (само на моторот) (Нм при врт./мин.) 142 / 3600 190 / 4400-5200 188 / 4400-5200
Максимален вртежен момент на електромоторот (Нм) 185 206 208
Максимална брзина (км / ч) 170 180 (FWD) / 170 (AWD-i) 180
Забрзување (0-100 км/ч) (секунди) 10.2 8.1 7.2
Потрошувачка (комбинирана) WLTP (л / 100 км) 4.6 4.8 (FWD) /5.1 (AWD-i) 0.9
Потрошувачка (висока брзина) WLTP (л / 100 км) 4.9 4.9 (FWD) /5.2 (AWD-i) 0.9
Капацитет на резервоарот(литри) 43 43 43
EV километража (км) - - 61.8
Вграден полнач (кВт) - - 6.6
Емисија на CO2 (комбинирано) WLTP (г / км) 108 109 (FWD)/115 (AWD-i) 19
Еколошка норма EURO 6 ЕА EURO 6 ЕА EURO 6 ЕА
Потпирање (тип) Предно, независно потпирање тип MacPherson / Задно, независно потпирање со двојни носачи со пружина
Капацитет на багажен простор (со комплет за поправка на гумите) 388 364 310

Закажи тест возење

Моите лични податоци ги доставувам по сопствена волја и согласен сум ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје да ги обработува и споделува согласно Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје со цел праќање на персонализирани понуди, реклами и покани.

Се согласувам со Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје. Запознаен сум дека во секое време, бесплатно и со користење на едноставни средства, имам право да барам пристап, дополнување, измена, бришење или запирање на обработката на моите податоци.

Податоците кои ги наведувам во овој доумент се точни и вистинити и ја преземам целата одговорност за нивната точност и веродостојност.

Ги прифаќам горенаведените услови.
Брзи Врски
Финансирање
Тест возење