Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

Избор на боја

Опрема

STYLE

ВНАТРЕШНОСТ

 • 12V приклучок во багажниот простор и во централната конзола
 • 220V приклучок во багажниот простор
 • Двозонски автоматски клима уред
 • Хромирани детали на отворите за вентилација
 • Филтер за чист воздух
 • Поленов филтер
 • Отвори за вентилација на задните места
 • Имобилајзер
 • Ролетна за багажниот простор
 • Електрично отварање на багажникот со копче, од кабината и од клучот
 • Места за шишиња во предните и задните врати
 • Електрична рачна сопирачка
 • Безжично полнење за мобилни телефони со Qi технологија
 • Предни и задни поставки за чаши
 • Светло сино амбиентално осветлување на предните поставки за чаши
 • Меки на допир материјали во долниот дел на инстумент таблата и вратите
 • Потпирачи за раце на вратите обложени со еко кожа
 • Хромирани внатрешни рачки на вратите
 • Стартување на моторот со копче
 • Централен потпирач за раце
 • Грејачи на предните седишта
 • Електрично прилагодување на возачкото седиште по височина, должина и лумбална поддршка
 • Мануелно прилагодивање на совозачкото седиште по височина и должина
 • Фиксирани задни потпирачи за глава
 • 7” TFT мулти-информационен дисплеј во боја
 • Дигитален брзинометар
 • Дигитален внатрешен ретровизор
 • LED осветлување во багажниот простор
 • LED централно осветлување
 • Осветлување при влегување во кабината
 • Вграден брз полнач од 6,6 kW
 • Заден потпирач за раце
 • Делливи и преклопливи задни седишта (60:40) со лесно преклопување
 • Грејачи на задни крајни седишта
 • Таван со црн тапацир
 • Седишта обложени со еко кожа
 • Џебови на задниот дел на предните седишта
 • Кожен управувач со грејач
 • Управувач регулиран по височина и длабочина
 • Штитници од сонце за возачот и совозачот со огледала и осветлување
 • Предупредување за ниско ниво на течноста за бришачите
 • Предни и задни електрични прозори
 • Грејач за предна шофершајбна

НАДВОРЕШНОСТ

 • Високо монтирано трето стоп светло (LED)
 • LED штопови
 • Двоен ауспух
 • Централна брава до далечинско управување
 • Систем за безклучно влегување и стартување на возилото (Smart Entry & Smart Start)
 • Електрични, греени и преклопливи надворешни ретровизори
 • Трепкачи, интегрирани во надворешните ретровизори
 • Странични црни заштитни лајсни на вратите
 • Горна предна решетка во црна боја
 • LED дневни светла
 • Автоматски предни светла
 • LED фарови за магла со црни оквири
 • Прскалки за чистење на предните светла
 • LED предни светла со функција „Follow me home”
 • 7.5 м. кабел за домашно полнење
 • 7.5 м. кабел за полнење од надворешни станици за полнење
 • Предни и задни паркинг сензори
 • Сензор за дожд
 • Заден спојлер
 • Кровни шини во црна боја
 • LED трепкачи
 • Привремено резервно тркало
 • 19” алуминиумски тркала
 • Грејачи за бришачите
 • Затемнети задни странични прозори

АКТИВНА БЕЗБЕДНОСТ,ДИНАМИКА НА ВОЗЕЊЕ И ПОТПИРАЊЕ

 • Антиблокирачки систем за сопирање, со електронско распределување на силата на сопирањето и помош при сопирањето (ABS + EBD + BA)
 • Ативни стоп светла, автоматски пулсираат при ненадејно сопирање (EBS)
 • Систем за следење на мртвата точка (Blind Spot Monitor)
 • Избор на режим на управување
 • Автоматско менување на долго и средно светло
 • Асистент за следење на патната лента со корекција на управувачот
 • Активен систем, за помош при избегнување на судир со препознавање на пешаци (дење и ноќе) и велосипедисти (дење)
 • Систем за следење на сообраќајот зад автомобилот (Rear Cross Traffic Alert)
 • Регулирачки ограничувач на брзината (ASL) со меморија и контрола од управувачот
 • Интелигентен адаптивен темпомат со контрола од управувачот
 • Систем за помош при тргнување на нагорнини, (HAC)
 • Електричен серво управувач, (EPS)
 • Систем за контрола на стабилноста на возилото, (VSC)

ПАСИВНА БЕЗБЕДНОСТ

 • Можност за исклучување на совозачкото воздушно перниче
 • 7 SRS воздушни перничиња
 • Автоматско заклучување на вратите при тргнување
 • Заклучување на задните врати за безбедност на деца
 • Предни седишта со систем за намалување на можноста за повреди при судар од назад
 • ISOFIX систем за детски седишта
 • Предупредување за непоставени ремени на седиштата
 • Индикатор за предупредување на намалување на притисок во пневматик (TPWS)

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • DAB+ дигитално радио
 • Bluetooth®
 • JBL аудиосистем со 9 звучници, вкл. сабвуфер
 • Интеграција за смартфон со Android Auto и Apple CarPlay
 • Мулти- медијален систем Toyota Touch® 2 со 9” дисплеј чувствителен на допир
 • 2 USB приклучоци во предниот и 2 во задниот дел на возилото
 • 360º камера со панорамски преглед
 • Визуелизација на задната камера за помош при паркирање на мулти-медијалниот дисплеј со линии за насочување
 • Управување на аудио системот од управувачот
 • Управување со телефонските повици од управувачот

Спецификации

Технички карактеристики HYBRID
2.5 PLUG-IN AWD-i E-CVT
Погон   Hybrid AWD-i Погон на сите 4 тркала
Трансмисија Тип и број на брзини Автоматска хибридна E-CVT
Работна зафатнина на моторот см3 2 487
Батерија Тип Литиум-јонска
Капацитет (Kw/ч) 18.1
Вграден полнач Моќност (Kw) 6.6
Автономен електричен режим Километри комбинирано/град (до км) 75/98
Максимална моќност на хибридниот систем к.с. 306
Максмална моќност на моторот со внатрешно согорување к.с. при врт./мин 185 / 6 000
Максимална моќност на предниот електро мотор Kw/ч 134
Максимална моќност на задниот електро мотор Kw/ч 40
Максимален вртежен момент на моторот со внатрешно согорување Њм при врт./мин 227/3 200 - 3 700
Максимален вртежен момент на предниот електромотор Њм 270
Максимален вртежен момент на задниот електромотор Њм 121
Максимална брзина км/ч 180
Забрзување (0-100 км/ч) секунди 6.0
Потрошувачка (комбиниран циклус)* WLTP л/100 км 1.0*
Капацитет на резервоар литри 55
CO2 емисија (комбиниран циклус)* WLTP г/км 22*
Еколошка норма &nbps; EURO 6AP
Потпирање тип напред MacPherson / назад мултилинк
Минимална одвоеност од патот (клиренс) мм 190
Тежина на празно возило (мин. – макс.) кг 1 930 - 2 000
Максимално дозволена тежина кг 2 510
Влечна сила (со сопирачки / без сопирачки) кг 1 500 / 750
Капацитет на багажен простор** литри 500 / 1 168 / 1 604
Должина mm 4600
Ширина mm 1855
Висина mm 1685 / 1690
Меѓуоскино растојание mm 2690

* За првите 100 км. Потрошувачката на гориво и CO2 емисијата се измерени во контролирана средина според Директива 80/1268/ЕЕС. Стилот на возење, како и други услови (сообраќај, товар, број на патници др.) ги менуваат реалните показатели.

** Мерења според метода VDA на возило со привремено резервно тркало. 1-ва цифра: При исправени задни седишта и полнење со товар до заштитната ролетна го багажниот простор. 2-ра цифра: При исправени задни седишта и полнење со товар до таванот. 3-та цифра: Со преклопени задни седишта и полнење со товар до таванот.

 

Брзи Врски
Финансирање