Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

Избор на боја

Опрема

ELEGANCE

ЕНТЕРИЕР  - УДОБНОСТ И ЛУКСУЗ

 • Aнтиблокирачки систем за сопирање (ABS) со електронска распределба на силата на сопирањето (EBD)
 • Асистент за следење на траекторијата на патот (LTA)
 • Асистент за помош при трхнување на падина (HAC)
 • Асистент за препознавање на сообраќајните знаци (RSA)
 • Предупредување при напуштање на лентата (LDA)
 • Систем за избегнување на фронтален судир со препознавање на пешаци и велосипедисти (PCS)
 • Систем за асистенција при маневри на раскрсници (дел од PCS)
 • Помош при сопирање (BA)
 • Интелигентен адаптивен темпомат(iACC)
 • Звучен сигнал за возило кое се приближува
 • Предупредување за заден сообраќај (RCTA)
 • Систем за следење на слепата точка (BSM)
 • Систем за следење на притисокот во гумите (TPMS)
 • Систем за  известување за  итни случаи  eCall
 • Електронски систем за стабилност
 • Електронска распределба на силата за сопирање
 • 7 воздушни перничиња
 • Предни воздушни перничиња за патниците во  предниот ред со  опција за активирање/ деактивирање
 • Воздушно перниче за колената на возачот
 • Странични воздушни перничиња за патниците од предниот ред
 • Предупредување за ремените на предните и задните седишта
 • ISOFIX систем за фиксирање  на детски седишта (2 )
 • Прикажување на камерата за возење наназад на мултимедијаелн екран
 • Динамичко насочување на екранот од задната камера за патеката за паркирање при возење наназад
 • Интелигентни предни и задни сензори за паркирање со функција за автоматско сопирање
 • LED осветлување на инструмент  таблата
 • Електрично регулирање на седиштето на возачот и на предното седиште на патникот, напред и назад, а на возачот и по висина
 • Електрично регулирање на лумбалниот дел за седиштето на возачот и патникот
 • Рачно регулирање на предното седиште на патникот напред и назад
 • Деливо задно седиште во однос 60:40
 • Канали за вентилација за задниот ред на седишта
 • Потпирач за раце на предните седишта изработен од синтетичка кожа
 • Потпирач за рака на задниот ред на седишта
 • Потпирач за раце на предната врата од синтетичка кожа
 • Предни (два) и задни (два) држачи за чаши
 • Декоративен додаток во сатенски хром на предните држачи за чаши
 • Кожна облога на предните врати
 • Осветлување при отворање на вратата
 • LED светилка за осветлување на предните седишта
 • Осветлување во нозете
 • Систем за активирање на осветлувањето во патничкиот простор при влегување во автомобилот
 • Посебни LED светилки за патниците во вториот ред на седишта
 • LED светилка за осветлување на задните седишта
 • Кожен волан со три краци со црни шевови
 • Греење на волан
 • Електронско прилагодување на воланот во длабочина и висина
 • Серво волан (EPS)
 • Сатенска хромирана облога околу конзолата на рачката на менувачот
 • Централна конзола со украс од темно дрво
 • Електрохроматски ретровизор
 • Двозонски систем за климатизација
 • Освежувач за влажност на воздухотNanoETM
 • Филтер за полен
 • Филтер за свеж воздух
 • Амбиентално осветлување на внатрешните рачки на вратите
 • Декоративна линија во сатенски хром на задните врати
 • Амбиентално осветлување на задните врати
 • Прагови на предните врати со лого на Camry
 • UV филтер на предните и задните странични прозорци
 • Затемнети задни стакла
 • Предно потпирање од типот MacPherson
 • Независно задно потпирање со двојни носачи
 • Функција за подесување интервал на бришачите
 • Предупредување за нивото на течноста за бришачите
 • Електрична рачна сопирачка
 • Систем за влез и стартување без клуч
 • Далечинско отклучување на багажникот
 • Светилка во багажникот
 • Ролетна во багажникот
 • Автоматско заклучување на вратите во движење
 • Избор на режим на возење
 • Ракавица со светилка и со можност за заклучување, бавно отворање
 • Резервна гума
 • Тапацир од кожа
 • Греење на предните седишта

 

ЕКСТЕРИЕР

 • LED дневни светла
 • LED фарови
 • Предни LED фарови за магла
 • Задни LED комбинирани светла
 • LED трепкачи
 • Трепкачи вградени во страничните ретровизори
 • Високопоставено трето стоп свето (LED)
 • Автоматско исклучување на  светла
 • Звучен аларм за заборавени светла
 • Автоматски долги светла и фарови
 • Автоматски бришачи на фаровите
 • Млазници за чистење на фаровите
 • Електрично прилагодливи странични ретровизори во боја на каросеријата
 • Преден и заден браник во боја на каросеријата
 • Долен дел од предната решетка во темно сива боја
 • Хромиран дел на долниот, страничен дел од решетката
 • Надворешни рачки на вратите во боја на каросеријата
 • Термоизолациско предно стакло
 • Греење на задното стакло
 • 18-инчни темно сиви, алуминиумски тркала со 15 краци со големина на гума 235/45R18
 • Заштитна облога под возилото

 

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Интеграција на паметен телефон компатибилен со Apple CarPlay/Android Auto
 • 7-инчен TFT информативен екран во боја
 • 9-инчен мултимедијален екран
 • Дигитален радио приемник (DAB) со 6 звучници
 • Bluetooth® поврзување на мобилен телефон со USB влез за полнење
 • Безжичен полнач за телефон (за модели кои ја поддржуваат функцијата)
 • Два USB-C влеза за задниот ред на седишта
 • Систем за навигација Toyota Touch® 2
 • Микрофон на секоја предна лична светилка
 • Мултимедијална контрола од воланот
 • Контрола за препознавање глас од воланот
 • Управување на адаптивниот темпомат од воланот
 • Контрола на информативниот екран од воланот
 • Управување на системот за предупредување за напуштање на  патна лента од воланот
 • Управување со аудиото од воланот
 • Управување на телефонот од воланот
 • Имобилизатор

LUXURY

(Дополнителна опрема над нивото ELEGANCE)

ЕНТЕРИЕР УДОБНОСТ   И ЛУКСУЗ

 • 3-зонски автоматски систем за климатизација
 • Вентилирани седишта од предниот ред
 • Контролна табла за управување со системот за климатизација на задниот ред на седишта
 • Прилагодлив систем за вентилација на задните седишта
 • Функција за меморирање на подесувањето на возачкото седиште
 • Греење на задните надворешни седишта
 • Задни седишта (неразделни) со електрична контрола на навалување
 • Прилагодливи задни потпирачи за глава
 • Отвор за скии
 • Електрична ролетна за задното стакло
 • Ролетни за задните странични стакла (рачно повлекување)
 • Панорамска камера тип „птичје око“

ЕКСТЕРИЕР

 • Странични ретровизори со функција на навалување
 • Странични ретровизори со функција за мемориско подесување

 

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Head-up екран
 • Премиум аудиосистем JBL со 9 звучници
 • Мултифункционална контролна табла во задниот потпирач за раце
 • Волан со функции за меморирање на подесувањата

 

Спецификации

Технички карактеристики 2.5l HYBRID
Зафатнина на мотор [cm³] 2487
Максимална моќ [HP/rpm] 218/HP 160/kW
Моќност на мотор со внатрешно согорување   178/HP 131/kW
Макс. вртежен момент [Nm/rpm] 221 / 3600-5200
Трансмисија   eCVT
Максимална брзина [km/h] 180
Забрзување од 0 до 100 km/h [sec] 8.3
Комбинирана потрошувачка на гориво [l/100km] 5,3-5,6
Комбинирана емисија на  CO2 [g/km] 120-127
Капацитет на резервоар [l] 50 литри
Еколошка норма   Еуро 6 DG

Податоците за COемисија варираат согласно опременоста на возилото.

 

Закажи тест возење

Моите лични податоци ги доставувам по сопствена волја и согласен сум ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје да ги обработува и споделува согласно Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје со цел праќање на персонализирани понуди, реклами и покани.

Се согласувам со Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје. Запознаен сум дека во секое време, бесплатно и со користење на едноставни средства, имам право да барам пристап, дополнување, измена, бришење или запирање на обработката на моите податоци.

Податоците кои ги наведувам во овој доумент се точни и вистинити и ја преземам целата одговорност за нивната точност и веродостојност.

Ги прифаќам горенаведените услови.
Брзи Врски
Финансирање
Тест возење