Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

Побарајте видео презентација тука!

Избор на боја

Опрема

LIGHT

Бензин и хибрид

БЕЗБЕДНОСТ

 • ABS+EBD+BA системи за помош при сопирање
 • VSC Електронски систем за контрола на стабилноста на автомобилот
 • EPS Електрична серво прогресивна асистенција на воланот
 • 2 фронтални и 2 странични воздушни перници за возач и совозач
 • Можност за деактивација на совозачкото перниче за глава
 • Централна воздушна перница меѓу возач и совозач за страничен судир – единствена во сегментот
 • 2 воздушни завеси завеси напред/назад
 • Климатик – мануелен клима уред (автоматски кај Hybrid).
 • Аудио и визуелно предупредување за неврзан сигурносен ремен
 • Внатрешен ретровизор
 • (HAC) помош при тргнување на нагорнина
 • Вклучување на трепкачи при нагло сопирање за предупредување при можен судир
 • TPM Предупредување за намален притисок во пневматиците
 • Предни вентилирачки диск сопирачки
 • Задни диск сопирачки (само кај Хибрид)
 • Автоматски клима уред (само кај Хибрид)
 • Потпирач за раце напред (само кај Хибрид)
 • Електронска паркинг сопирачка (само кај Хибрид)

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Мултимедија систем Toyota Touch® 2 сo 7" колор монитор чувствителен на допир со контроли на аудио системот и борд компјутерот
 • USB приклучок и Bluetooth поврзување
 • Аудио систем со 2 звучника
 • Смартфон интеграција со Android Auto и Apple CarPlay
 • Мулти-информациски 4.2“дисплеј меѓу инструментите зад воланот
 • Говорни команди
 • E-Call

НАДВОРЕШНОСТ

 • Бришач на задно стакло
 • Високо монтирано трето LED стоп светло,
 • Трепкачи на страничните надворешни ретровизори
 • Предни електрични, автоматски подигачи на стакла за возачот и совозачот
 • Eлектрично прилагодување и греење на надворешните ретровизори со куќишта во боја на каросеријата
 • Надворешни рачки за отворање на вратите во боја на каросеријата
 • Тонирани задни странични стакла
 • Челични бандаши со димензија на пневматици 185/65R15
 • Резервна гума со димензии 125/70d16

Достапни бои 040, 1F7, 1G3 & 209.

FANCY

(Дополнително опремување над нивото LIGHT)

Бензин и хибрид

ВНАТРЕШНОСТ

 • Fancy дезен на тапицирот
 • Кожен волан и кожна опшивка на рачката од менувач

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Мултимедија систем Toyota Touch® 2 сo 8" колор монитор чувствителен на допир со контроли на аудио системот и борд компјутерот
 • Камера за паркирање - назад
 • 4 звучници

НАДВОРЕШНОСТ

 • Задни електрични, автоматски подигачи на стакла

Достапни бои 040, 1F7, 1G3, 209, 8W2, 8W7, 089, 6X1, 3T3.

 

CHIC

(Дополнително опремување над нивото FANCY)

Бензин и хибрид

НАДВОРЕШНОСТ

 • Автоматски предни бришачи
 • Светла за магла-напред
 • Акустично изолирано тонирано ветробранско стакло
 • Бандаши од лесна легура со димензии на пневматици 185/65R15

ВНАТРЕШНОСТ

 • Греење на предните седишта

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • 6 звучници

Достапни бои 040, 1F7, 1G3, 209, 8W2, 8W7, 089, 6X1, 3T3 и двобојните 2ND, 2ST, 2SV, 2SU.

 

CHIC XTRA

(Дополнително опремување над нивото CHIC)

Бензин и хибрид

НАДВОРЕШНОСТ

 • LED предни светла
 • LED магленки
 • 16"алуминиумски бандаши

ВНАТРЕШНОСТ

 • Амбиентално осветлување
 • Систем за безклучно отварање и стартување на возилото со копче

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Дигитален брзиномер

Достапни бои 040, 8W7, 6X1, 1L0, 3U5.

 

Спецификации


 

Технички карактеристики ХИБРИД
1.5 l TNGA
e-CVT
БЕНЗИН
1.5 l TNGA
6 M/T
Број на цилиндри на моторите 3 3
Зафатнина на мотор (cmᶾ) 1490 1490
Од на клипот (mm/mm) 80.5 x 97.6 80.5 x 97.6
Степен на компресија 14.0:1 14.0:1
Максимална моќност (DIN KS) 92 125
Максимален вртежен момент (Nm при вртежи/min−1) 120/3600-4800 153/4800-5000
Максимална моќност на хибр. систем (KS) 116 -
Максимална моќност на хибр. систем (kW) 85 -
Менувач e-CVT 6M/T
Максимална брзина (km/h) 175 180
Забрзување 0-100 km/h (секунди) 9.7 9
Потрошувачка во комбиниран циклус (l/100km) 3.8-4.9 5.3-5.6
Потрошувачка при ниска брзина (l/100km) 2.9-3.7 7-7.4
Потрошувачка при средна брзина (l/100km) 3.2-3.8 5.1-5.3
Потрошувачка при висока брзина (l/100km) 3.5-4.4 4.6-4.8
Потрошувачка при многу висока брзина (l/100km) 5.2-6.5 5.4-5.7
Емисии CO2 комбиниран циклус (g/km) 87-112 125-131
Емисии CO2 при ниска брзина (g/km) 66-83 165-173
Емисии CO2 при средна брзина (g/km) 67-85 119-125
Емисии CO2 при висока брзина (g/km) 79-99 108-113
Емисии CO2 при многу висока брзина (g/km) 113-148 128-134
Еколошка норма EURO 6 AP EURO 6 AP
Обем на резервоарот за гориво (литри) 36 42
Максимално дозволено тежинско оптеретувањ(kg) 2065 2405
Максимална дозволена маса на приколка со сопирачки (kg) 450 850
Максимално дозволена маса на приколка без сопирачки (kg) 450 550
Предно потпирање Макферсон Макферсон
Задно потпирање Торзиона оска Торзиона оска
Предни сопирачки вентилирачки дискови вентилирачки дискови
Задни сопирачки полни дискови полни дискови

* Средно ниво на опрема / § Ниво на опрема

 

Закажи тест возење

Моите лични податоци ги доставувам по сопствена волја и согласен сум ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје да ги обработува и споделува согласно Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје со цел праќање на персонализирани понуди, реклами и покани.

Се согласувам со Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје. Запознаен сум дека во секое време, бесплатно и со користење на едноставни средства, имам право да барам пристап, дополнување, измена, бришење или запирање на обработката на моите податоци.

Податоците кои ги наведувам во овој доумент се точни и вистинити и ја преземам целата одговорност за нивната точност и веродостојност.

Ги прифаќам горенаведените услови.
Брзи Врски
Финансирање
Тест возење