Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

Избор на боја

Опрема

Comfort

 • VSC - Систем за контрола при управување на возилото (Vehicle Stability Control)
 • Распределување на силата на сопирање и помош при ненадејно сопирање (EBD + BA)
 • Активна контрола на погонот на четирите тркала преку системот A-TRC (Active Traction Control), кој вклучува:
  - автоматска блокада на тркалата кои пролизгуваат и автоматско прераспределување на вртежниот момент кон тркалата со најдобар контакт со подлогата
  - електронска контрола на вртежите на моторот
 • Анти-блокирачки систем за сопирање (ABS)
 • 2 двостепени фронтални воздушни перничиња на предните седишта
 • 2 странични воздушни перничиња на предните седишта
 • 2 воздушни перничиња тип 'Завеси' на предните и задните седишта
 • Воздушно перниче за колената на возачот
 • Помош при тргнување на закосена подлога (НАС)
 • Халогени фарови со автоматска активација (сензор за светло)
 • Стилизирани сјајни челични бандаши со пневматици димензија 265/65 R17 All terrain
 • Стандардна резервна гума, монтирана под подот на товарниот дел
 • Предни и задни калници
 • Греени надворешни странични ретровизори (црно куќиште)
 • Регулирање на потпирачите за глава на сите седишта
 • Волан со прилагодување по висина и длабочина
 • Стилизирани црни челични бандаши со пневматици димензија 265/65 R17 All terrain
 • Стандардна резервна гума, монтирана под подот на товарниот дел
 • Предни и задни калници
 • Греени надворешни странични ретровизори (црно куќиште)
 • Регулирање на потпирачите за глава на сите седишта
 • Волан со прилагодување по висина и длабочина
 • Заклучување на задната врата на товарниот простор
 • Трепкачи, интегрирани во страничните надворешни ретровизори
 • Зајакната суспензија
 • Блокада за задниот дифернцијал
 • LED задни стоп светла
 • Приказ на аголот на предните гуми
 • Автоматски предни халогени фарови со автоматско вклучување на дневни светла
 • Браници во боја на каросеријата
 • Stop & Start систем на моторот (не кај единечна кабина)
 • Радио CD/MP3/WMA со Aux-in и USB приклучоци, 2 звучника и антена + Bluetooth
 • Систем за намалување на занесувањето на возилот при влечење приколка (TSC)
 • Звучен сигнал за забравени светла и забравен контакт клуч на инструмент табла
 • Фиксно задно стакло и прегради за чаши за предните места
 • 12 V електричен приклучок напред
 • Систем Pitch&Bounce Control, контрола на понирање и кревање на предницата при силно запирање и тргнување, како и при преоѓање преку нерамнини на подлогата
 • Дополнителна заштита на шасијата и резервоарот
 • Монохромен мулти информациски LCD дисплеј во инструмент таблата
 • Централно заклучување со далечинска команда
 • Индикатор за промена на степен на пренос за оптимална потрошувачка
 • Команди на воланот за контрола на аудио системот и телефонот
 • Потпирач за рака и кутија за алат, држач за чаши и преграда со заклучување
 • Греење на задно фиксно стакло
 • Ретровизори и рачки за отворање - црни
 • Рачно регулирање на предните седишта
 • Kлима уред со филтер за полен и филтер за чист воздух
 • Дополнително загревање на моторот и загревање на воздухот во кабината преку електричен керамички греач во клима уредот; загревање на горивото, зајакнат стартер и алтернатор
 • 4 звучника
 • Џебови на задниот дел на предните седалки и во задните врати
 • Зелено тонирани странични и задно стакло
 • Засебни предни седишта
 • Централeн потпирач за раце со преграда и држачи за чаши на задни седишта
 • Греење во просторот за нозе кон задните патници
 • Предни и задни електрично регулирани прозорци
 • Ракофати над главите и пред вратите за патниците напред и назад
 • Ново 4.2" мулти информациски дисплеј - борд компјутер

Style

(Дополнително опремување над нивото Comfort)

 • Toyota Touch 2 мултимедијален систем: - 8.0" екран во боја, чувствителен на допир со интуитивен интерфејс за "прилагодување и прелисутвање" на менито
  - Аудиосистем со 6 звучника
  - Вградено радио FM / AM / DAB тунер (MP3/WMA)
  - USB и аудио приклчоци за поврзување на iPod® и други преносни MP3 носачи
  - Bluetooth® поврзување на мобилен телефон за разговори со слободни раце (Hands Free), за продуцирање на музика и пристап до именикот од мобилниот телефон.
  - Приказ на информации од борд компјутерот и прилагодувањата на екранот
  - Задна камера за помош при паркирање со приказ на екранот
 • Хромирана решетка пред ладилникот и заден браник
 • Хромирани надворешни и внатрешни рачки за отворање
 • Алу бандаши со пневматици со димензија 265/65 R17 7,5J All terrain
 • LSD диференцијал со ограничено пролизгување
 • Двозонски автоматски клима уред
 • Android Auto/Apple CarPlay интеграција
 • 220V електричен приклучок во кабината
 • Електрично преклопливи и греени надворешни ретровизори
 • E-call
 • Волан обложен во кожа со аудио команди
 • Потпирач за раце на задни седишта
 • Прскалки за чистење на фаровите
 • Регулирање на седиште на возачот по височина
 • Силвер декор на централната конзола, воланот и вратите
 • Засенувач со огледало за совозачот
 • Затемнети задни странични и задно стакло
 • Хромирани странични куќишта на надворешни ретровизори со ел.преклопување
 • Предни спортски седишта со велур постава
 • Сигнализација за ненадејно сопирање (EBS)
 • Темпомат (Cruise Control)
 • Помош при споро спуштање по надолнина (DАС)
 • LED Фарови за магла

Luxury

(ниво Style плус)

 • Toyota Safety Sense 2 систем за активна безбедност кој вклучува:
  - Pre-Collision System (PCS) - Активен систем, за помош при избегнување на челен судир, кој го предупредува возачот преку аудио и видео сигнал, а во случај на отсуство на рекција на возачот го сопира автомобилот
  - Lane Keep Assist (LKA) - систем за следење коловозна лента, преку корекција на воланот за ненамерно напуштање на лента (при заспивање)
  - Road Sign Assist (RSA) - систем за препознавање на патните знаци со приказ на дисплеј
  - Интелигентен Адаптивен Темпомат (iACC) – ја одржува зададената брзина и сопира во однос на возилото кое го следиме.
  - Препознавање на пешаци и велосипедисти – ги забележува пешаците (дење/ноќе) и велосипедисти (дење) и реагира со звучно и визуелно предупредување и ја активира сопирачката за избегнување судир
 • LED фарови со адаптивен систем за автоматско регулирање на висина на сноп
 • Двобојни бандаши од лесна легура со пневматици 265/60/18 (за асфалт)
 • Smart Entry&Start систем за влез и стартување на автомобилот
 • Кожно поставување на седиштата со греење на предните седишта
 • Автоматски клима уред
 • Грејачи за одмрзување на метлиците од бришачите на ветробранско стакло
 • Електрохроматски внатрешен ретровизор 

Invincible

(ниво Luxury плус)

 • Invincible кожно поставување во кабината
 • Странични скали за полесен пристап во кабината
 • Invincible црни бандаши од лесна легура со пневматици 265/60/18 (за асфалт)
 • Invincible LED фарови без прскалки
 • Странични огледала со лакирани куќишта во црна боја
 • Црни заштитни полумесеци на крилата
 • Црна маска на предната решетка
 • Црни рачки на вратите
 • Црни оквири на фаровите за магла
 • Црна рачка на вратата за отворање на товарниот простор
 • Црни рамки на прозорите
 • Кожен тапацир на вратите со осветлување

Дополнителен пакет за INVINCIBLE JBL

 • JBL аудио систем
 • навигациски систем со карти на Европа
 • Предни и задни паркинг сензори

 

Спецификации

Технички карактеристики 2.4 D-4D (4x2) 2.4 D-4D (4x4) 2.8 D-4D (4x4)
Работна зафатнина на моторот см3 2393 2393 2755
Максимална моќност к.с. при врт./мин 150/3400 150/3400 204/3000
Максимален вртежен момент Nm при врт./мин 400/1600-2000 400/1600-2000 500/1600-2800
Трансмисија тип 6-степена рачна 6-степена рачна 6АТ
Максимална брзина км / ч 175 170 175
Забрзување (0 - 100 km/h) секунди 13.2 12.8 10.7
Потрошувачка (комбиниран циклус)* l / 100 km 8.8-10.0 8.5-9.7 8.7-9.9
Емисии CO2 (комбиниран циклус) WLTP* g / km 240-265 224-256 227-260
Еко норма стандард Euro 6 Euro 6 Euro 6

* Потрошувачката на гориво и емисијата на CO2 се измерени во контролирни услови според Директива 80/1268/ЕЕС. Стилот на возење, како и други услови (патна подлога, гужва, товар, број на патници и др.) влијаат на разликите во потрошувачка.
**Податоците за CO2 емисија варираат зависно од опременоста на возилото.

 

Димензии на автомобилот Единечна кабина Продолжена кабина Дупла кабина
Вкупна должина mm 5325 5330 5330
Вкупна широчина mm 1800 1855 1855/1900
Вкупна височина mm 1795 1810 1815
Меѓуосовинско растојание mm 3085 3085 3085
Растојание меѓу предните тркала - трага mm 1495 1535 1535
Растојание меѓу задните тркала - трага mm 1510 1550 1550
Преден превес (растојание меѓу центарот на тркалото и браникот) mm 990 985 985
Заден превес mm 1255 1255 1255
Минимален клиренс (растојание од тлото) mm 227 289 310
Приоден агол (преден браник) о 29 29 29
Приоден агол (заден браник) о 25 26 26

 

Товарен простор Единечна кабина Продолжена кабина Дупла кабина
Вкупна должина mm 2315 1808 1555
Вкупна широчина mm 1575 1540 1540
Вкупна височина mm 480 480 480

 

Брзи Врски
Финансирање