Нашата веб-страница користи колачиња за статистичка анализа и за подобрување на корисничкото искуство. Продолжувајќи да ја користите нашата страница, Вие се согласувате со овие услови. За повеќе информации, прочитајте ја нашата Политика за приватност.

x
x

Почуствувајте ја Yaris енергијата
Новиот Toyota Yaris 2017 

Новиот Toyota Yaris внесува доза на адреналин во секојдневното возење. Динамичните линии и стилските елементи не само што гарантираат антистресно и комфорно патување, туку и нудат стил кој Ви дава поттик за нови патувања.

Побарајте видео презентација тука!

Енергија

Дизајн

Hybrid

Избор на боја

Chilli Red (3PO)

Опрема

Комфор и контрола

Кабината на Новиот Yaris нуди рафинираност, комфор и контрола при секое патување. Внатре, новите материјали, декорации и ледено синото осветлување на инструментите, и даваат на кабината свеж и возбудлив амбиент. Елегантниот трокрак волан обложен со кожа и пијано црн лак (кај Luna), новите отвори за вентилација во стилот на пропелер и ефикасно дизајнираниот повеќенаменски екран како и контролите, гарантираат се што допирате да е максимално подредено на функционалноста.

Модерните возачи бараат комплетна контрола во нивниот живот, па така и во Новиот Yaris нема сомнеж кој е главен. Во новиот ‘бинокуларен’ стил на инструментите сместен е и 4.2-инчниот TFT повеќеинформациски екран за паметен увид врз информациите и податоците од возењето. На дофат на Вашите прсти се и командите на воланот како и Toyota Touch® 2 мулимедија системот (кај Luna) овозможувајќи Ви целосна контрола врз Вашата музика, телефонските повици и останатото при секое Ваше патување.

TERRA

 • ABS+EBD+BA системи за помош при сопирање
 • Електричен серво прогресивен волан (EPS)
 • Помош при тргање на нагорнина (HAC)
 • Електронска контрола на стабилноста на автомобилот (VSC)
 • Вклучување на четирите трепкачи при нагло сопирање
 • Предупредувачки сигнал за намален притисок на воздух во пневматик
 • 2 фронтални и 2 странични воздушни перничиња за возач и совозач
 • 1 воздушна перница за колена на возач
 • 2 воздушни перници тип "завеси"
 • Можност за исклучување на воздушна перница кај совозач (при монтирано детско седиште)
 • Предупредување за непоставени ремени на предните седишта
 • Бришач на задно стакло
 • Високо монтирано трето стоп светло, LED
 • Трепкачи во страничните огледала
 • Внатрешен ретровизор
 • Предни електрично контролирани стакла
 • Автоматска контрола на предното стакло кај возачот
 • Електрично регулирани странични огледала во црно куќиште
 • Дневни светла - вклучување и исклучување при стартување на возилото
 • Халогени предни фарови
 • Предни светла со функција "Испрати ме до дома"
 • Предупредување за заборавени вклучени светлини
 • Преден браник во боја на каросеријата
 • Заден браник во боја на каросеријата
 • Рачки за отворање на вратите во боја на каросеријата
 • 3 крак волан обложен со кожа
 • ISOFIX подготовка за прицврстување на детски седишта
 • Телескопски волан, регулиран по висина и длабочина 
 • Црна централна конзола
 • Светло во кабина напред
 • Предни и задни држачи за чашки
 • 12V приклучок напред
 • Практични џебови во предните врати
 • Рачно регулирање по височина на седиштето на возачот
 • Потпирачи за глава напред со систем за амортизирање на силата при удар одзади
 • Централно заклучвање со далечинска команда
 • Имобилајзер
 • Климатик - клима уред
 • Поленов филтер
 • Мулти-информациски дисплеј во инструмент таблата
 • Аудио систем со 6 звучници и CD плеер
 • Управување на аудио-системот и телефонот преку команди на волан
 • Bluetooth безжично поврзување на мобилен телефон со Handsfree функција
 • USB приклучок
 • Гуми со димензии 175/65R14
 • Гуми 175/65R15 со различен дизајн на раткапните
 • Резервна гума со намалена димензија
 • Куќишта на странични огледала во боја на каросерија
 • Греење на надворешни ретровизори
 • Тонирани задни странични стакла
 • Прилагодување на задни потпирачи за глава
 • Заден наслон за грб деллив 60:40
 

Спецификации

Придвижување на Вашиот ритам

Свеж и витален, тивок и полетен, ителигентен и издржлив, Новиот Yaris има идеален мотор кој ќе одговара на Вашите потреби. Опуштеното возење кај Новиот Yaris Hybrid сега е уште помазно и потивко од порано, за да можете да го набљудувате градот во спокоен комфор, додека уживате со најниска емисија на CO2 во својата класа. Yaris се опремува и со напредниот, потполно нов 1.5-литарски VVT-iE бензински мотор, кој нуди моќни перформанси и импресивна искористливост на горивото за возачко искуство кое е воедно и комфорно и динамично.

yaris-2017-specifikacii.jpg 

Технички карактеристики 1.0 L
72 к.с./5 МТ
Зафатнина на мотор (cmᶾ) 998
Максимална моќност на хибридниот систем (КС) -
Максимална моќност на моторот (КС/врт./мин.) 72/6000
Макс. вртежен момент на електромотор (Nm) -
Макс. вртежен момент (Nm/врт./мин.) на моторот 93/4400
Трансмисија 5-степена, рачна
Стоп/старт систем не
Максимална брзина (km/h) 155
Забрзување (0 - 100 km/h) 15.3
потрошувачка - комбинирана (l/100 km) 4.6
Емисија на CO2 - NEDC 107
Еколошка норма EURO6W

Потрошувачката на гориво и емисија на CO2 се мери во контролирана средина, во согласност со барањата на Европските закони публикувани од Европската комисија.
Вредностите на потрошувачката на гориво и емисијата на CО2 од вашето возило може да варираат во однос на горе презентираните.
Стилот на возење како и други фактори (како што се условите на патот, прометот на возила, состојбата на возилото, инсталираната опрема, товар, број на патници ....) играат улога во утврдување на портошувачката на гориво и емисијата на CO2.

 

Галерија