Нашата веб-страница користи колачиња за статистичка анализа и за подобрување на корисничкото искуство. Продолжувајќи да ја користите нашата страница, Вие се согласувате со овие услови. За повеќе информации, прочитајте ја нашата Политика за приватност.

x
x

Интелегентен дизјан

Хибриден лидер

Избор на боја

Pure White (040)

Опрема

FANCY

 • Анти-блокирачки систем за сопирање + Еектронска распределба на силата на сопирање + Систем за помош при сопирање (ABS+EBD+BA)
 • Систем за контрола на стабилноста на возилото (VSC) и Систем за контрола на влечната сила (TRC)
 • Електричен серво управувач, чувствителен на брзина(EPS)
 • Стандарден пакет од 7 воздушни перничиња:
  • - 2 Фронтални, воздушни перничиња за предните места со моѓност за деактивирање на совозачкото перниче
  • - 2 Странични воздушни перничиња
  • - 2 Странични, воздушни перничиња тип "Завеси" за предните и задните места
  • - 1 воздушно перниче за колената на возачот
 • LED предни светла со систем за автоматско префрлување помеѓу долгото и средното светло (AHB, Automatic High Beam)
 • LED, дневни светла
 • Резервна гума T125/70D
 • Интелигентен систем за влегување и стартување (Smart Entry),само возач
 • Двозонски, автоматски клима уред, со независни контроли за возачот и совозачот, и функција на внатрешно рециркулирање на воздухот
 • 15" алуминиумски тркала 195/65R15
 • Камера за помош при паркирање со визуелизација на 7" диспеј
 • Toyota Touch 2 мултимедијален систем:
  • - 7" екран на допир во боја со висока резолуција
  • - Аудиосистем со 6 звучници
  • - USB приклучок
  • - Bluetooth® поддршка
 • 4.2" мулти-информационен дисплеј: монитор на хибридниот систем, временска анализа на потрошувачка на гориво
 • Темпомат
 • Автоматско вклучување и исклучување на фаровите (сензор за светло) + функција "Follow me home'
 • Предни светла за магла
 • Електрични прозори
 • Контроли на управувачот со следните функции: Meter information+ Audio + Trip + Tel + Voice Recognition
 • Електрични и загревани странични ретровизори, со функција на преклопување
 • Електрична лумбална подршка на возачко седиште
 • Електрично регулирање на височината на фаровите
 • Мануелно приспособување на седиштето за возачот во 6 насоки и мануелно приспособување на седиштето за совозачот во 4 насоки
 • Управувач регулиран по височина и длабочина
 • Isofix
 • Браници, странични ретровизори и надворешни рачки на вратите во боја на каросерија
 • Заден потпирач за раце
 • Имобилајзер
 • Мек на допир материјал на инструменталната табла
 • Интелигентен систем за влегување и стартување (Smart Entry), при допир за возачката и совозачката надворешна рачка и вратата на багажниот простор
 • Информационен дисплеј на предното ветробранско стакло- Head Up Display( индикатор за брзина, работа на хибриден систем)
 • Кожен управувач
 • Греени предни седишта
 • Предупредување за ниско ниво на течност за бришачи

Спецификации

prius-2016-specifikacii

 

ENVIRONMENTAL PERFORMANCE 1.8 l Petrol Hybrid
e-CVT
Fuel consumption (applicable legislation)
Combined driving (litres/100 km) 3.0/3.3*
Urban driving (litres/100 km) 2.9/3.3*
Extra urban driving (litres/100 km) 3.1/3.3*
Recommended fuel grade 95 unleaded petrol or higher
Fuel tank capacity (litres) 43
Carbon dioxide, COCO2 (applicable legislation)
Combined driving (g/km) 70/76*
Urban driving (g/km) 67/76*
Extra urban driving (g/km) 72/78*
Exhaust emissions (regulation EC/715/2007 as amended by EC 2015/45W)
Euro class Euro 6
Carbon monoxide, CO (mg/km) 131.1
Hydrocarbons, THC (mg/km) 33.7
Hydrocarbons, NMHC (mg/km) 30.1
Nitrogen oxides, NOx (mg/km) 16.2
Sound level drive by (dB(A)) 67

The fuel consumption, CO2 and noise values are measured in a controlled environment on a basic production vehicle, in accordance with the requirements of European law published by the European Commission. For further information, or if you are interested in buying a basic production vehicle, please contact Toyota Motor Europe NV/SA. The fuel consumption and CO2 values of your vehicle may vary from those measured. Driving behaviour as well as other factors (such as road conditions, traffic, vehicle condition, installed equipment, load, number of passengers, ...) play a role in determining a car’s fuel consumption and CO2 emissions.

 

ENGINE 1.8 l Petrol Hybrid
e-CVT
Engine code 2ZR-FXE
Number of cylinders 4, in line
Valve mechanism 16-valve DOHC with VVT-i
Fuel system Fuel injection
Displacement (cc) 1798
Bore x stroke (mm x mm) 80.5 x 88.3
Compression ratio 13.04 :1
Maximum power output (DIN hp) 122
Maximum power output (kW/rpm) 72/5200
Maximum torque (Nm/rpm) 142/3600
Electric Front Motor: Type Permanent magnet synchronous motor
Electric Front Motor: Maximum output (kW) 53
Electric Front Motor: Maximum torque (Nm) 163
Hybrid vehicle battery: Type Nickel metal hydride
Hybrid vehicle battery: Number of battery modules 28
Hybrid vehicle battery: Battery capacity (3HR) Amp.hr. 6.5

e-CVT = electronically controlled Continuously Variable Transmission * Mid grade.

 

PERFORMANCE 1.8 l Petrol Hybrid
e-CVT
Maximum speed (km/h) 180
0–100 km/h (secs) 10.6
Drag coefficient 0.24

 

SUSPENSION 1.8 l Petrol Hybrid
e-CVT
Front MacPherson strut
Rear Double wishbone

 

BRAKES 1.8 l Petrol Hybrid
e-CVT
Front Ventilated disc
Rear Disc

 

BRAKES 1.8 l Petrol Hybrid
e-CVT
Luggage capacity (up to tonneau cover) (litres) 343
Luggage capacity, up to roof, rear seat up (litres) 502
5 seats up: belt line (litres) 343
5 seats up: roof (litres) 502
2 seats up: roof (litres) 1557

 

DIMENSIONS & WEIGHTS 1.8 l Petrol Hybrid
e-CVT
Exterior length (mm) 4540
Exterior width (mm) 1760
Exterior height (mm) 1470
Front tread (mm) 1510*/1530
Rear tread (mm) 1525*/1545
Front overhang (mm) 950
Rear overhang (mm) 890
Wheelbase (mm) 2700
Turning circle – tyre (m) 5.1/5.4*
Interior length (mm) 2110
Interior width (mm) 1490
Interior height (mm) 1195
Luggage overall length, rear seat up (mm) 890
Luggage overall width (mm) 936
Luggage overall height (mm) 715
Load volume (m3) 0.502
VDA luggage capacity, up to tonneau cover, rear seat up (litres) 343
Gross vehicle weight (kg) 1790
Kerb weight (kg) 1375–1400
Towing capacity with brakes (kg) 725
Towing capacity without brakes (kg) 725

 

WHEELS Entry Mid
15" alloy wheels (5 double-spoke) -
17" alloy wheels (5-spoke) -
Black small centre caps
Tyre repair kit

Галерија