Не пропуштај

Квалитетот на вашето искуство зависи од вашиот избор

Toyota Авто Центар Дооел користи колачиња или технологии за следење, кои со ваша согласност може да се инсталираат на вашиот уред за следните цели: подобрување на искуството при посета на нашата страница, статистика за посетеност, прикажување персонализирани реклами при посета на партнерски страници и мерење на нивното влијание, користење на податоци за геолокација, за да ви понудиме можности во врска со социјални медиуми. За повеќе информации за нашата политика за колачиња, прочитајте ја нашата Политика и поставки за „колачиња”.

Со кликнување на копчето „Прифаќам “ подолу, се согласувате со користење на колачиња за горенаведените цели. За управување со параметрите за колачиња, кликнете овде: „Управување со моите колачиња”. Некои колачиња се строго неопходни за правилно функционирање на страницата и нашите услуги и се инсталираат автоматски.

Можете да ги контролирате и/или бришете колачињата како што сакате - можете да ги избришете сите колачиња кои се веќе на вашиот компјутер и можете да ги поставите повеќето прелистувачи да спречуваат нивно поставување. Меѓутоа, ако го направите ова, можеби ќе треба рачно да приспособувате некои параметри секогаш кога ќе посетувате локација и некои услуги и функционалности можеби нема да работат. За да ги одбиете колачињата отворете го полето „Управување со моите колачиња.

TOYOTA „КОЛАЧИЊА“

Како и повеќето веб-страници, така и ние користиме „колачиња” за да понудиме максимално задоволство од нашата веб-страница, нудејќи ја најдобрата можна услуга. Нашите „колачиња” ни овозможуваат да го персонализираме Вашето интернет искуство на нашата веб-страница и да чуваме и пренесуваме информации од страница на страница.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ФУНКЦИОНАЛНОСТ

На веб-страницата се користат функционални „колачиња” за зачувување на Вашите податоци за најава при следната посета. Исто така овие „колачиња” се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство со зачувување на одредени Ваши одлуки, на пр.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ПЕРФОРМАНС

На веб-страницата се користат колачиња за перформанс, за подобрување услугата што ја нудиме преку Интернет, користејќи аналитички софтвер, pop-up прозорци со истражувања или покана за тест возење и понуди за сеопфатно следење на ефективноста и нормалното функционирање на нашите веб-страници.

„КОЛАЧИЊА“ ЗА ТАРГЕТИРАЊЕ

Со цел да се активира целосната практична придобивка од нашата веб-страница, овие колачиња се користат за водење регистар на страниците што сте ги посетиле на нашата веб-страница или за да ви бидат обезбедени дополнителни услуги како на пример „најблискиот овластен дилер на Toyota”. Ова може да доведе до насочени таргетирани реклами кога посетувате други страници освен оние на Toyota. Овие „колачиња” се опционални и треба изречно да бидат прифатени од Вас во банерот за „колачиња” или во дијалогот за поставки во горниот дел на оваа страница.

„КОЛАЧИЊА“ ОД СОЦИЈАЛНИ МРЕЖИ

Овие колачиња се користат за услуги на социјалните мрежи.

СТРОГО НЕОПХОДНИ „КОЛАЧИЊА“

Овие колачиња се користат за активирање на основните функции на веб-страницата и за подобрување на нејзината безбедност. Без овие „колачиња”, нашите услуги може да не функционираат правилно. Тие не можат да бидат деактивирани на оваа веб-страница. Генерално, можете да ги оневозможите „колачињата” во секое време во вашиот прелистувач, но тоа ќе го спречи правилното функционирање на веб-страницата.

x
x

Побарајте видео презентација тука!

Новиот Land Cruiser 2018

Перформанси

Можности

Дизајн

Безбедност

Избор на боја

Опрема

COMFORT (Стандардна опрема)

УПРАВУВАЊЕ, ПОТПИРАЊЕ, АКТИВНА БЕЗБЕДНОСТ И ДИНАМИКА НА ВОЗЕЊЕ

 • Постојано задвижување на сите тркала Н4 (Full time 4x4) со изборна 2 режима: H4 и L4:
  • Големи брзини со отклучен или блокиран централен диференцијал: (1) H4 F - High 4WD Free или (2) H4 L - High 4WD Lock
  • Мали брзини со отклучен или блокиран централен диференцијал: (3) L4 F - Low 4WD Free или (4) L4 L - Low 4WD Lock
 • Режим за тежок off road (L4 - Low 4WD), кој се активира со копче на инструменталната табла
 • Блокирање на централен диференцијал (50:50) - во движење со копче (При големи брзини - режим H4L / При мали брзини - режим L4L)
 • При различни услови на возење, централниот диференцијал автоматски го распределува вртежниот момент помеѓу предните и задните тркала ( од стандардно 40:60 до 50:50 или 30:70 ) и на тој начин гарантира оптимална тракција и управливост.
 • 6-степена механичка трансмисија или 6-степена автоматска трансмисија
 • Систем за контрола на стабилноста на автомобилот (VSC, Vehicle Stability Control) со копче за исклучување (VSC / TRC OFF)
 • Анти-блокирачки систем за сопирање + Електронска распределба на силата на сопирање + Систем за помош при сопирање (ABS+EBD+BAS)
 • Систем за активна контрола на пролизгувањето на четирите тркала (TRC / A-TRC, Active Traction Control)
 • Предупредувачки систем, за следење на притисок во гумите (TPWS, Tyre Pressure Warning System)
 • Система за контрола на стабилноста на приколка (TSC, Trailer Stability Control)
 • Хидрауличен серво управувач, чувствителен на брзина (VFC- Variable Flow Control)

ПАСИВНА БЕЗБЕДНОСТ

 • Стандарден пакет од 7 воздушни перничиња, интегрирани во системот за пасивна безбедност:
  • 2 Фронтални, въздушни перничиња за предните места (двостепени за возачот, двокоморни за патникот), со можност за деактивирање на совозачкото
  • 2 Странични, воздушни перничиња за предните места
  • 2 Странични воздушни завеси по целата должина на прв, втор и трет ред седишта
  • 1 Воздушно перниче за колената на возачот
 • Предни сигурносни појаси со автоматско регулирање на затегнувањето и височината
 • Сигурносни појаси за вториот ред седишта(3 појаси) и третиот ред седишта (2 појаси)
 • Звучен и визуелен сигнал за непоставени предни сигурносни појаси
 • Регулирање во височина на потпирачите за глава на сите7 места
 • Isofix систем за поставување на детско седиште на двете, задни, крајни места на вториот ред седишта
 • Заштита од отварање на задните врати(child-lock)
 • Фабрички алармен систем со вграден имобилајзер

НАДВОРЕШНОСТ

 • 17" алуминиумски тркала со гуми 265/65 R17
 • Резервна гума во полна големина со алуминиумско тркало, поставено под подот на автомобилот
 • Двојни, мултирефлектирачки, халогени фарови со електрично регулирање на височината, со сензор за светло (автоматско)
 • Фарови за магла, вградени во предниот браник
 • Активни стоп светла, автоматско пулсирачки при ненадејно сопирање (EBS, Emergency Brake Light Signal)
 • LED задно, трето, стоп светло, интегрирано во задниот спојлер
 • Странични ретровизори во боја на каросерија со вградени LED трепкачи, електрично регулирани, греени со автоматско собирање со копче
 • Предни брисачи со програмиран интервал
 • Заден брисач, интегриран во задниот спојлер
 • Врата на багажникот со класично, странично отварање и одделно, отварање на стаклото на задната врата
 • Систем за одмрзнување на задното стакло со тајмер за автоматско исклучување
 • Антена
 • Хромирана предна решетка
 • Рачки на вратите во боја на каросерија
 • Предни и задни браници во боја на каросерија
 • Багажни шини на кровот
 • Странични скалила (црни)
 • Предни и задни калници
 • Странични стакла на сите врати и задно стакло - тонирани, ламинирани, со UV заштита
 • Ламинирано предно стакло, затемнетоо во горниот дел, со греење на брисачите
 • Дополнителна офроуд заштита на резервоарот

ВНАТРЕШНОСТ

 • Автоматски клима уред
 • Темпомат (Cruise Control)
 • Електрика на предни и задни прозорци (автоматски)
 • Кожен мултифункционален управувач со четири краци и вградени контроли на аудиосистемот, телефонот и милтифункционалниот дисплеј
 • Регулација на висината и длабичината (телескопски) на управувачот
 • Кожен менувач и рачна сопирачка
 • Централно заклучување со далечинско управување, вграден во клучот на автомобилот и копче во кабината за заклучување
 • Систем за лесен пристап до автомобилот:
  • Систем за автоматско отклучување / заклучување со допир на рачките на предните врати (и отклучување на горниот стаклен прозор на багажникотсо копче)
  • Стартување и гасење на моторот со копче
 • Текстилен тапацир на седиштата
 • Инструментална табла и централна конзола во црна боја
 • Штитници од сонце со вградени огледала и осветлување на предните седишта
 • Внатрешно осветлување (2 светла на првиот ред, 1 светло на вториот ред седишта) и осветлување на багажниот простор (светло на таванот)
 • Осветлување при влегување и излегување од автомобилот
 • Автоматско исклучување на заборавено внатрешно светло 20 минути по гасење на моторот
 • Рачно прилагодување на возачкото седиште во 6 насоки: напред-назад (2), висинско (2) и агол на потпирачот (2)
 • Рачно прилагодување на совозачкото седиште во 4 насоки: напред-назад (2) и агол на потпирачот (2)
 • Конфигурација со 7 места за седење- 2 предни седишта , 3 седишта во вториот ред и 2 седишта во третиот ред
 • Систем за лесена достапност до местата на третиот ред - со лизгање на напред на вториот ред седишта
 • Лизгање по должина напред - назад на вториот ред седишта
 • Прилагодување на аголот на потпирачите за грб на вториот ред седишта (60:40)
 • Преклопување на втор ред седишта - рамен под (40:20:40)
 • Преклопување на трет ред седишта - рамен под (50:50) - како во кабината така и во багажникот
 • Подвижна, ролетна, покривка во багажникот на ниво на горниот раб на задните седишта
 • Потпирач за раце меѓу предните седишта со лизгачки мек капак
 • Кутија за складирање на предмети во потпирачот за раце
 • Подвижен потпирач за раце меѓу двете задни седишта на вториот ред
 • Подвижен пепелник со капак
 • Држачи за чаши - 2 отпред, 2 на втори ред и 2 на трети ред седалки
 • Приклучок AC 220V/100W во багажник и два приклучока DC 12V/120W - напред во инструмент табла и назад кај втор ред на седишта

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Мултимедија систем Toyota Touch 2:
  • НОВО 8" колор VGA екран чувствителен на допир со интуитивен интерфејс за прилагодување и движење низ менито по принцип на мобилен телефон
  • 20 Европски јазици
  • Задна, колор камера за помош при паркирање со видео приказ 8" екран со графички насоки за паркирање
  • Аудиосистем со 9 звучници
  • Радио/CD со FM / AM тјунер
  • USB и аудио приклучоци за поврзување со iPod® и други преносни MP3 плеери
  • Smartphone интеграција со Android Auto/Apple CarPlay
  • Потполна контрола на iPod и MP3 плеер преку 8" екран
  • Bluetooth 3® поврзување со мобилни телефони за разговори со слободни раце, за репродуцирање на музика и за користење на телефонскиот именик
  • Mirror Link интеграција со смартфон: визуелизација на апикациите од смартфонот на 8"" централен дисплеј
   (важи само за некои модели на смартфони)
 • Мулти информациски дисплеј во инструмент таблата

EXECUTIVE

ја вклучува опремата од нивото COMFORT:

ПОГОН, ПОТПИРАЊЕ, АКТИВНА БЕЗБЕДНОСТ И ПЕРФОРМАНСИ

OFF-ROAD ПАКЕТ (САМО ЗА НИВО EXECUTIVE СО АВТОМАТСКА ТРАНСМИСИЈА)

 • Систем за кинетичко динамичко потпирање (KDSS, Kinetic Dynamic Suspension System) - Електро хидраулична контрола на стабилизаторите за безбедно управување без странично навалување во свиоците и неспоредливи теренски способности со голем од на секое тркало во однос на подлогата.
 • Блокирање на задниот диференцијал преку преклопник на иструмент табла (Дополнително над стандартното блокирање на централниот диференцијал)
 • Систем за помош при спуштање по стрмен терен (DАС)
 • Систем за искачување по стрмен терен (НАС)
 • НОВО Избор меѓу 3 режима на движење - Normal / Eco / Sport S - кои го менуваат режимот на работа на педалата на гас и трансмисијата соодветно на нормален режим, еко режим (по-бавно стартување и намалена потрошувачка на гориво), и спортски режим (побрза реакција на педалот за при стартување)

НАДВОРЕШНОСТ

 • НОВО 19" бандаши од лесна легура со пневматици 265/55 R19 со машиниски обработени краци со црно лакирани страници на краците
 • НОВО Странични огледала во боја на каросерија со LED трепкачи, електрично прилагодливи и преклопливи, греени, со прилагодување на аголот при движење кон назад за подобра прегледност
 • Автоматска активација на предните бришачи преку сензор за дожд
 • LED фарови со проектирачки леќи (средни светла)
  • Автоматомаско вклучување/исклучување на фаровите (сензор за светло)
  • Функција "следи ме до дома" и предупредување за заборавени фарови
  • Автоматско регулирање на висината на фаровите
  • Прскалки за чистење на фаровите под висок притисок, интегрирани во предниот браник
 • LED автоматски, дневни светлини - при стартување на моторот (Daytime Running Lights)
 • Предни и задни паркинг сензори
 • Предна решетка пред ладилникот, обрабена во хром
 • Странични скали
 • Осветлување на скалите, вратите, интериерот и просторот за раце кај предните седишта места при влегување во автомобилот
 • Затемнети странични стакла на задните врати и задно стакло (темно сиво)

ВНАТРЕШНОСТ

 • 2-зонски автоматски клима уред, со независна контрола за возачот и совозачот
 • Електрохромен внатрешен ретровизор (автоматско затемнување)
 • Електрично регулирање на воланот по височина и длабочина
 • Систем за лесен влез во автомобилот преку автоматско прибирање на воланот при излегување и влегување
 • Кожен волан со греење
 • Греење на предните седишта со регулирање на интензитетот
 • Електрично прилагодување на позицијата на предните седишта:
  • На возачот во 8 насоки: по должина (2), висина (2), агол на седечкиот дел (2), агол на наслонот (2) и електрично регулирање на лумбарната поддршка
  • На совозачот во 4 насоки: по должинс (2) и агол на наслонот (2)
 • Луксузни, текстилно тапацирани седишта, опшиени со двобојни декоративни шавови
 • Хромирани внатрешни рачки на вратите
 • Внатрешни декорации во боја на дрво на централната конзола, инструмент таблата и вратите
 • Индивидуални светла за читање кај втор (2) и трет ред (2) задни седишта
 • LED, амбиентално, ентериерно осветлување на вратите (држачи, џебови и тапацир), централната конзола и просторот околу рачката на менувач

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИИ

 • Инструменти Optitron со тродимензионален приказ
 • Колор 4.2" TFT мулти-информациски дисплеј во инструмент таблата со команди на воланот и визуализација на:
  • Графички приказ во боја за страничниот агол на автомобила, со предупредување при наклон од 25° (Off Road Body Angle Monitoring)
  • Графички приказ во боја, кој прикажува во реално време: аголот на вртење на предните колела, кое од четирите тркала прилизгуваат (соодветно се контролираат со A-TRC системот) и кои од двата диференцијала се блокирани во моментот (Off Road Traction Monitoring)
  • Податоци за автомобилот: отворени врати, парктроник, дигитален брзиномер, моментална и просечна потрошувачка, автономија, време на патувањето, надворешна температура, показни стрелки од навигацијата (зависно дали е опремено возилото со навигација)
  • Надворешна температура (предупредување за поледица), компас, активација на cruise control системот
  • Информација за избран степен на брзина
  • Информација за парцијална и вкупна километража

LUXURY PREMIUM BLACK EDITION

ја вклучува опремата од нивото EXECUTIVE 6 M/T со механична трансмисија плус:

НАДВОРЕШНОСТ

 • НОВО 19" бандаши од лесна легура со пневматици 265/55 R19 со машиниски обработени краци со црно лакирани страници на краците
 • Странични огледала во црна сјајна боја
 • Предна решетка пред ладилникот, задна лајсна над таблици, обрабени во темен хром
 • Задни LED светла провидни- темни Black Edition

 

OFF-ROAD ПАКЕТ

 • Нов Torsen LSD заден диференцијал со ограничено пролизгување. При сопирање и вртење на автомобилот во свиок, уредот го распределува вртежниот момент, генериран од моторното сопирање, од внатрешното кон надворешното задно тркало. Така се создава разлика во брзината на вртење на двете тркала при што се подобрува стабилноста. При забрзување во свиок, Torsen LSD диференцијалот го намалува вртежниот момент на внатрешното задно тркало, во случај на пролизгување, и го распределува кон надворешното задно тркало за подобра тракција. Таа функција на задниот Torsen LSD диференцијал му овозможува на возачот значително подобрена тракција на песок и друга лизгава подлога.
 • Систем Crawl Control (Ползење) - Офроуд автономен систем, кој помага при движењето на лош терен, при искачување и симнување на стрмен терен, при преминување на река или при извлекување од длабоки бразди. Системот автономно ја контролира гаста, сопирањето, движењето на 4-те тркала, одржувајќи константна брзина (5 брзини, по избор на возачот) при искачување или спуштање, нанапред или наназад - возачот единствено треба да управува со воланот, без да ги користи педалите. Системот Crawl Control функционира само во режимот на бавни брзини (L4) - до 25 км/ч. Системот Crawl Control ги заменува и надградува системите HAC (Hill-start Assist Control) и DAC (Downhill Assist Control).
 • Multi-Terrain Select (MTS) сега со опција AUTO за автоматски избор на режим: Офроуд системот за избор на терен во режим бавни брзини (L4). Системот интелигентно управува со степенот на пролизгување на тркалата при движење или сопиране преку системите A-TRC/ABS за оптимална тракција на забразден/лизгав терен и при стрмно искачување. Системот овозможува избор меѓу 5 различни офроуд терени: 1) Кал & песок 2) Чакал 3) Дупки 4) Камења & земја 5) Скали.
 • Контрола на системот Crawl Control (брзина) и системот Multi-Terrain Select (избор на терен) преку прекинувачи на централната конзола

ВНАТРЕШНОСТ

 • Кожен ентериер:
  • Кожно поставување* на предните седишта, вториот и третиот ред задни седишта, опшиени со двобојни декоративен шав
  • Електрично прилагодување на предните седишта (кај возачот во 8 насоки, кај совозач во 4 насоки) и греење на предните седишта со регулирање на интензитетот
  • Тапацир на вратите, обложени со синтетичка кожа
  • Греење на крајните две седишта на вториот ред седишта со два степени на прилгодување
  • Електрично преклопување на третиот ред задни седишта преку прекинувач
 • Кутија за ладење во централниот потпирач за раце со индивидуален испарувач што лади пијалоци на ниски температури
 • Електричен сончев кров
 • Систем за анимирање на патниците назад со 9" TFT монитор, преклоплив во таванот, далечинско управување и Blu-ray плеер (RSE, Rear Seat Entertainment)
 • Греење на волан
 • Волан украсен со декорација од кожа и дрво и идентична декорација на централната конзола, инструмент таблата и вратите
 • 2 позиции на меморија при прилагодување на седиштето, воланот и страничните ретровизори

АУДИО, КОМУНИКАЦИИ И ИНФОРМАЦИЈА

 • Multi-Terrain Monitor (MTM) сега и со приказ на теренот под подот на автомобилот, панорамски приказ и широкоаглен заден приказ. Системот од 4 колор камери со команди на воланот, осигурува 360o приказ на 8" дисплеј: задна камера со активно насочување, предна широкоаголна камера и 2 странични камери во надворешните ретровизори
 • Куќишта на странични ретровизори во боја на каросерија со вградени LED трепкачи, електрично регулирани, греени и ел. преклопливи, се прилагодуваат под агол при движење наназад за подобар увид, и осветлување на просторот под ретровизорите при отворање на врата.

  МУЛТИМЕДИЈАЛЕН НАВИГАЦИСКИ ПАКЕТ:

 • Навигациски GPS систем:
  • Карти за Европа и Македонија и адреси на основните европски јазици, вкл. на кирилица
  • Приказ на 8" колор, колор VGA екран чувствителен на допир со интуитивен интерфејс за прилагодување и движење низ менито по принцип на мобилен телефон
 • Aудиосистем JBL® 5.1-канален Premium Surround со 14 звучници:
  • Вграден CD-плеер (MP3/WMA/AAC) и радио со FM / AM / DAB тјунер
  • Bluetooth® безжично поврзување со мобилен телефон за разговори со слободни раце
  • USB и аудио приклучоци за поврзување на iPod® и други преносни MP3 плеери

* Заб: Предниот дел од сите седишта е опшиен во вистинска кожа. Долната (странична и задна) површина на седиштата, која не е во контакт со телото на патниците е тапицирана со синтетизирана кожа.

 

ПОТПИРАЊЕ И ДИНАМИКА ПРИ УПРАВУВАЊЕ

 • AVS + KDSS комбинирано потпирање на четирите тркала за супериорно и уверливо управување, како на патот, така и надвор од него:
  • Адаптивно променливо потпирање (AVS, Adaptive Variable Suspension) со режими: Sport / Normal / Comfort. Системот овозможува регулирање на крутоста на 4-те амортизери преку прекинувач. Дополнително, во режим SPORT сервоуправување на воланот се вкрутува, за да осигура подиректно управување и подобра повратна информација од патот.
  • Системот за кинетичко динамично потпирање (KDSS, Kinetic Dynamic Suspension System) - Електро хидраулична контрола на стабилизаторите за стабилно управување без странично навалување во свиоци и и неспоредливи теренски способности со голем од на секое тркало во однос на подлогата.
 • Воздушно потпирање на задната оска со 3 режими на прилагодување на висината Low (-20 mm), Normal, High (+30 mm). Дополнително, системот автоматски ја задржува висината во идеална рамнина без оглед на товарот.
 • Избор меѓу 5 режими на движење - Normal / Eco / Comfort / Sport S / Sport S+ - кои го менуваат одзивот на педалот за гас и ја прилагодуваат трансмисијата соодветно на нормален режим, еко режим (побавно забрзување и намалена потрошувачка на гориво), комфорен режим, спортски режим (побрза реакција при забрзување) и супер спортски режим

 

Спецификации

ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕРИСТИКИ ДИЗЕЛСКИ МОТОР D-4D
2.8 D-4D
204 к.с. 6 МТ
2.8 D-4D
204 к.с. 6 AUT
Тип на погон   Постојано придвижување на 4-те тркала Full Time 4WD
Работна зафатнина см3 2755
Разводен систем на управување со горивото тип 16V DOHC, директно впрскување, турбо, common rail, пиезо инјектори
Максимална моќност к.с. при врт./мин 204 / 3400
Максимален вртежен момент Нм при врт./мин 500 / 1400-2600 500 / 1600-2400
Трансмисија Тип и број на брзини Механичка 6-степена Автоматска 6-степена
Максимална брзина км / ч 175
Забрзување (0-100 км/ч) секунди 11.1 9.9
Потрошувачка (комбиниран циклус)* л / 100 км 9,6-10,2 9,6-10,4
Потрошувачка при ниска брзина л / 100 км 11,9-12,5 11,2-12,1
Потрошувачка при средна брзина л / 100 км 9,4-10,0 9,3-10,2
Потрошувачка при висока брзина л / 100 км 8,2-8,8 8,2-9
Потрошувачка при многу висока брзина л / 100 км 10-10,6 10,3-11,2
Потрошувачка на отворен пат л / 100 км 6,6 6,3
Емисија CO2 (комбиниран циклус)* според WLTP г / км 251-267 251-274
Еколошка норма   Euro 6
Потпирање тип Предно независно потпирање со двојни носачи и задно потпирање со цврст мост со 4 рамења
Должина / Ширина / Висина мм 4840 / 1855 / 1845 (1880) **
Меѓуоскино растојание мм 2790
Минимално растојание од земја(клиренс) мм 215
Капацитет на резервоар литри 87
Сопствена маса (мин. – макс.) кг 2120 - 2385
Максимален дозволен товар (мин. – макс.) кг 2990
Капацитет на влечење (приколка без сопирачки/без сопирачки) кг 3000 / 750
Капацитет на багажен простор *** литри 640 / 1150

* Потрошувачката на гориво и емисиите на CO2 се измерени во контролирана средина според Директива 80/1268/ЕЕС. Стилот на возење, како и други услови (патната брзина, сообраќајна гужва, товар, број на патници и др.) ги менуваат реалните показатели.
** Посочениот податок на висината ги вклучува стандардните кровни шини. Вредностите во заграда се однесуваат за ниво Luxury Premium - версзијата на модел со воздушно потпирање
*** Мерења според метода VDA. 1-ва вредност: При исправени втор ред задни седишта и користење на товарниот простор до ролетната. 2-ра вредност: При преклопен втор ред задни седишта и товарење до заштитната ролетна.

 

Закажи тест возење

Моите лични податоци ги доставувам по сопствена волја и согласен сум ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје да ги обработува и споделува согласно Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје со цел праќање на персонализирани понуди, реклами и покани.

Се согласувам со Политиката за приватност и заштита на личните податоци на ТОЈОТА АВТО ЦЕНТАР ДООЕЛ Скопје. Запознаен сум дека во секое време, бесплатно и со користење на едноставни средства, имам право да барам пристап, дополнување, измена, бришење или запирање на обработката на моите податоци.

Податоците кои ги наведувам во овој доумент се точни и вистинити и ја преземам целата одговорност за нивната точност и веродостојност.

Ги прифаќам горенаведените услови.
Брзи Врски
Финансирање
Тест возење